Świat

Kilkunastu zabitych i kilkudziesięciu rannych. W walkach "zginęli żołnierze GRU"

Świat


Walki w Marjince pod Donieckiem, gdzie separatyści przez kilkanaście godzin atakowali wojska ukraińskie, wieczorem ustały. Po obu stronach starć są ofiary. Jak twierdzą Ukraińcy, wśród zabitych s a żołnierze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. - Rosja po raz kolejny złamała ustalenia pokojowe z Mińska i wydała swoim żołnierzom rozkaz, by rozpoczęli operację militarną w Donbasie – powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.

Doradca prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki Jurij Biriukow poinformował, że w walkach o Marjinkę zginęło dwóch ukraińskich wojskowych, a 30 zostało rannych. Według Markijana Łubkiwskiego, doradcy szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), w Marjince zginęło 10 bojowników prorosyjskich, a ponad 80 zostało rannych. Łubkiwski przekazał, że po stronie separatystów walczyli także żołnierze z jednostek GRU.

- Kontrwywiad SBU ustalił, że straty oddziałów specjalnych GRU Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, zaangażowanych w tę operację, wynoszą co najmniej dwóch dwóchsetnych – napisał na swoim Facebooku. „Dwóchsetny”, czyli „ładunek 200”, w terminologii armii krajów byłego ZSRR oznacza zabitych żołnierzy.

Gwałtowne starcia

- Aby powstrzymać atak wroga i uniknąć strat wśród żołnierzy, dowództwo armii ukraińskiej – ostrzegając uprzednio parterów zachodnich – było zmuszone do użycia ciężkiej artylerii, która - zgodnie z porozumieniami pokojowymi w Mińsku - została wycofana z linii frontu – podawał w ciągu dnia sztab generalny Sil Zbrojnych Ukrainy.

"3 czerwca, o godz. 4 rano, rosyjscy terroryści cynicznie zignorowali umowy pokojowe z Mińska i rozpoczęli masową ofensywę na pozycje ukraińskie. Największy cios zadano w rejonie Marjinki i Krasnogorowki w pobliżu Doniecka” – informowano w komunikacie.

Rosja wczoraj zerwała w Mińsku rozmowy trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, a dziś rozkazała swoim terrorystom, by rozpoczęli operacje wojskową Arsenij Jaceniuk

Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk oświadczył wcześniej, że Rosja wydała rozkaz rozpoczęcia operacji wojskowej w Donbasie.

- Rosja wczoraj zerwała w Mińsku rozmowy trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania sytuacji w Donbasie, a dziś rozkazała swoim terrorystom, by rozpoczęli operacje wojskową – powiedział szef ukraińskiego rządu na poligonie pod Lwowem.

Arsenij Jaceniuk zaznaczył, że decyzja Rosji zapadła przed szczytem państw G-7 w Niemczech (7-8 czerwca - red.).

- Oczekujemy, że podczas szczytu wspólnota międzynarodowa wystawi odpowiednią ocenę agresji rosyjskiej. To będzie kolejnym wyzwaniem – zaznaczył Jaceniuk.

W rejon Marjinki wyruszyli przedstawiciele Centrum Kontroli i Koordynacji działań na wschodniej Ukrainie, w skład którego wchodzą wysocy rangą wojskowi ukraińscy i rosyjscy.

"Terroryści chcą okrążyć Marjinkę"

W ciągu dnia dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie informowali o nasilających się atakach rebeliantów na pozycje ukraińskie w Donbasie.

- Rebelianci ostrzeliwują z ciężkiej artylerii Marinkę i Krasnogorowkę. Są ranni. Ostrzelane miejscowości płoną. Na wszystkich odcinkach frontu trwają zacięte walki – relacjonował żołnierz batalionu ochotniczego Kijów-1 Jewhen Dejdej.

Lekarz-wolontariusz Armen Nikogosian mówił ukraińskiej telewizji Hromadske.tv, że w starciach z rebeliantami w Marjince zostało rannych co najmniej 25 żołnierzy ukraińskich.

- Terroryści chcą okrążyć Marjinkę, ale Ukraińcy ciągle utrzymują pozycję - mówił Nikogosian.

Straty po obu stronach

Rebelianci informowali, że w walkach w Marjince i Krasnogorowce stracili siedmiu swoich żołnierzy, a kilkunastu innych zostało rannych.

Lekarze z Dniepropietrowska, dokąd trafiają ranni w walkach żołnierze ukraińscy, poinformowali, że jeden z nich zginął, a osiemnastu zostało rannych.

Rzecznik Sektora B armii ukraińskiej Jewgienij Syłkin poinformował, że z żołnierzami w Marjince walczy blisko 1000 rebeliantów. Ich oddziały są wspierane przez 20 czołgów.

Ukraińska telewizja relacjonuje, że w walkach bierze udział 500 żołnierzy rosyjskich. Poinformowali o tym żołnierze ukraińscy, którzy pojmali jednego z nich.

"Jeniec, Rosjanin. Ranny. Został przewieziony do szpitala. Twierdzi, że Marjinkę szturmuje pół tysiąca żołnierzy rosyjskich" - napisano na Twitterze sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Ścisły grafik rebeliantów"

"Terroryści ustalili ścisły grafik. Do południa atakują z ciężkiej artylerii i czołgów, po południu – z broni strzeleckiej" – ironizowali walczący z rebeliantami żołnierze ukraińskiego batalionu ochotniczego Prawego Sektora.

Oficer prasowy Sektora-M wojsk ukraińskich Dmytro Horbulin relacjonował, że rano rebelianci wznowili także ostrzał wioski Szyrokino pod półmilionowym Mariupolem.

– Atakują z haubic i granatników. Wczoraj terroryści złamali porozumienie pokojowe z Mińska jedenaście razy. W atakach używają ciężkiego sprzętu o kalibrze ponad 100 mm, który powinien zostać wycofany z linii frontu – mówił Horbunow.

O wycofaniu ciężkiego sprzętu z linii frontu rozmawiali wczoraj w Mińsku przedstawiciele trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie.

Jak informowały ukraińskie media "rozmowy były trudne i nie dały oczekiwanych rezultatów".

Agencja Interfax cytowała przywódców rebeliantów, którzy mówili o "szeregu proceduralnych różnic". - Z tego powodu rozmowy trzeba było przełożyć – dowodził przewodniczący "parlamentu” samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin.

Sytuacja w Donbasie 03 czerwca według Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainymediarnbo.org

"Ostrzeliwani cywile"

Gubernator obwodu ługańskiego Hennadij Moskal alarmuje, że rebelianci ostrzeliwują cywilów w kontrolowanych przez stronę ukraińską miejscowościach.

- Na drodze gruntowej między wioskami Kapitanowo i Nowoachtyra terroryści ostrzelali samochód z cywilami. Zginęły dwie osoby. Do incydentu doszło w odległości 20 km od rzeki Siewierskij Doniec, gdzie przebiega linia frontu. Cywile mogli zostać zaatakowani przez jedną z grup dywersyjnych, które przenikają na terytorium ukraińskie – zasugerował Moskal.

Autor: tas//gak,mtom / Źródło: newsru.ua, censor.net, Hromadske.tv, Ukraińska Prawda

Tagi:
Raporty: