Atak hakerski na firmy na całym świecie. Użyli do niego... lodówki

ShuttershockKto by się spodziewał, że niebezpieczeństwo przyjdzie stąd?

Firma Proofpoint zajmująca się zabezpieczeniami opublikowała informacje, z których wynika, że w okresie między 23 grudnia 2013 r. a 6 stycznia tego roku grupa hakerów dokonała wielkiego ataku na ponad 100 tys. gadżetów i przedmiotów codziennego użytku w domach na całym świecie. Za pośrednictwem m.in. lodówki i termostatu "zalała" następnie e-mailami firmy i przedsiębiorstwa w wielu krajach.

Przedmioty, jakie mamy w domach, coraz częściej posiadają swoje mikroczipy, oprogramowanie, a także możliwość połączenia z internetem. Dlatego niezidentyfikowanej dotąd grupie udało się włamać m.in. do lodówki w którymś z domów (nie wiadomo, czy np. w USA, czy w innym kraju) i wykorzystując jej procesor, zwiększyć swoje "moce przerobowe".

"Internet przedmiotów"

W ten sposób zaatakowano skrzynki pocztowe firm i osób prywatnych na całym świecie. Trafiło do nich ponad 750 tys. wiadomości. Wygląda na to, że po ich otwarciu nie dokonano kradzieży danych, nie wiadomo więc, czy celem ataku były konkretne dane, czy chodziło o dobrą zabawę.

Magazyn "Business Insider", cytujący raport Proofpoint, podaje, że trzy czwarte e-maili została rozesłana po świecie za pomocą zwykłych komputerów, do których się włamano. Reszta jednak została wysłana za pomocą innych sprzętów domowych, np. zamków elektronicznych, termostatów i wspomnianej lodówki.

"Business Insider" zwraca uwagę na to, że hakerzy do swojego ataku wykorzystali tzw. "internet przedmiotów" (ang. Internet of Things). To dość nowa koncepcja odnosząca się do wszystkich przedmiotów codziennego użytku, które bezpośrednio lub pośrednio gromadzą i przetwarzają informacje posiłkując się sieciami komputerowymi.

Według różnych szacunków do końca tej dekady na całym świecie - wraz z postępującą w zawrotnym tempie komputeryzacją domów - w użyciu będzie około 30 miliardów urządzeń łączących się bezprzewodowo z "internetem przedmiotów".

Autor: adso/kka/kwoj / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shuttershock

Pozostałe wiadomości