Assunta Maresca nie żyje. Była pierwszą kobietą, która stanęła na czele camorry

Autor:
akr
Źródło:
The Guardian, La Stampa, La Repubblica

Assunta Maresca, znana jako "Pupetta" albo "Mała laleczka", nie żyje. Miała 86 lat. Była pierwszą kobietą, która stanęła na czele camorry, włoskiej organizacji przestępczej.

Assunta Maresca urodziła się w 1935 roku i była córką handlarza. Miała czterech braci. Według "Corriere della Sera", w dzieciństwie można było zaobserwować u niej agresywne zachowania. Zdaniem włoskiego dziennika zaatakowała koleżankę z klasy, powodując u niej poważne obrażenia.

W 1953 roku wygrała lokalny konkurs piękności i zdobyła tytuł Miss Rovegliano. Znana stała się jednak dopiero wtedy, gdy w wieku 18 lat, w szóstym miesiącu ciąży, wytropiła i zastrzeliła na ulicach Neapolu w biały dzień Antonio Esposito, szefa mafijnego klanu camorra. Zrobiła to z zemsty za rozkaz zabicia jej męża Pasquale'a Simonettiego.

Śledczy uznali, że na miejscu zdarzenia było więcej strzelców, ale "Pupetta" - chcąc bronić swojej pozycji w półświatku - zawsze upierała się, że ponosi wyłączną odpowiedzialność za zbrodnię. W 1959 roku podczas procesu zwróciła się do sądu: - Zrobiłabym to jeszcze raz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Burzliwe życie po wyjściu z więzienia

Maresca urodziła już w więzieniu. 14 lat później wyszła na wolność i nawiązała relację z synem, Pasqualino. Później zagrała w filmie inspirowanym jej życiem i otworzyła dwa sklepy odzieżowe w Neapolu. Jej życie nadal było burzliwe. Wprowadziła się do handlarza narkotyków i handlarza bronią Umberto Ammaturo i urodziła mu bliźnięta. Ammaturo był jednak zazdrosny o Pasqualino, który miał ambicje, by awansować w camorze.

Kiedy chłopak miał 18 lat, w styczniu 1974 roku, udał się na spotkanie z Ammaturo na budowie wiaduktu w Neapolu i zniknął. Jego matka podejrzewała, że ​​jej partner zamordował Pasqualino i ukrył jego ciało w cemencie. W wywiadzie dla "Guardiana" w 1995 roku przyznała, że poprosiła Ammaturo, aby powiedział jej, co zrobił. Mężczyzna nigdy nie przyznał oficjalnie, by wiedział coś o śmierci chłopaka, a "Pupetta", dla której priorytetem była ochrona bliźniaków, nie odeszła od niego.

Kolejne lata jej życiorysu również kręciły się wokół mafijnego świata. Rzuciła między innymi wyzwanie innemu członkowi przestępczego półświatka, była też aresztowana wraz z Ammuturo za zabójstwo Aldo Semerariego, specjalisty w dziedzinie medycyny sądowej i znanego neofaszysty. Maresca odsiedziała cztery lata w więzieniu, zanim została uniewinniona.

Assunta Maresca zmarła w nocy ze środy na czwartek w swoim domu w Castellammare di Stabia.

Google Maps

Autor:akr

Źródło: The Guardian, La Stampa, La Repubblica

Pozostałe wiadomości