Assange dostał ultimatum. Ma zadbać o kota i sprzątnąć łazienkę

Świat

Assange odcięty od internetuTVN24 BiS
wideo 2/2

Zestaw reguł, jakich podczas pobytu w ambasadzie Ekwadoru w Londynie ma przestrzegać Julian Assange, został przedstawiony założycielowi WikiLeaks w notce sporządzonej po hiszpańsku - informuje BBC. Wśród zaleceń jest między innymi większa troska o kota.

Julian Assange, korzystający ze schronienia w ekwadorskiej ambasadzie w stolicy Wielkiej Brytanii, został zobowiązany do przestrzegania pewnych reguł. Jak informuje BBC, przekazano mu sporządzoną po hiszpańsku notkę w tej sprawie.

Embassy Cat

Kierownictwo placówki dyplomatycznej oczekuje między innymi, że założyciel WikiLeaks będzie sprzątał łazienkę. Ma też nie rozmawiać o polityce i płacić swoje rachunki.

Dużo uwagi poświęcono sytuacji towarzyszącego Assange'owi kota, sprezentowanego mu przez dzieci. Zwierzę często można dostrzec w oknie ambasady lub na jej balkonie. Niejednokrotnie wystrojone jest w barwny krawat. Jako Embassy Cat "prowadzi" własne konto na Twitterze.

Assange został zobowiązany do troski o "dobrostan, jedzenie i higienę" kota. Postawiono ultimatum: jeśli mężczyzna się nie poprawi, czworonóg zostanie mu "skonfiskowany".

Nie wiadomo, co tak zaniepokoiło ekwadorskich dyplomatów, że postanowili upomnieć się o lepsze traktowanie kota.

Azyl w ambasadzie

Assange od 2012 roku ukrywa się na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Państwo to udzieliło mu azylu politycznego. Australijczyk obawia się, że po stawieniu się w sądzie mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

Autor: rzw / Źródło: BBC News, tvn24.pl

Raporty: