Świat

Ashton wzywa Rosję do odwrotu. Ban Ki Mun "głęboko zaniepokojony"

Świat


Szefowa dyplomacji UE wezwała Rosję do zaprzestania wszelkich działań mających na celu destabilizację Ukrainy. Ukrainę zaś zachęca do umiarkowania w operacjach mających na celu przywracanie porządku. "Głębokie zaniepokojenie" z powodu eskalacji napięcia na Ukrainie wyraziła również Rada Europy. Sekretarz generalny ONZ zaapelował z kolei o spokój i dialog w obliczu "pogarszania się sytuacji na wschodzie Ukrainy".

Szefowa europejskiej dyplomacji Catherine Ashton wydała komunikat, w którym wyraża "poważne zaniepokojenie z powodu działań podejmowanych w rozmaitych miastach wschodniej Ukrainy przez uzbrojonych mężczyzn należących do grup separatystów". Ashton ponownie wezwała Rosję do "poszanowania integralności terytorialnej" Ukrainy i "wycofania wojsk skoncentrowanych w pobliżu jej granicy oraz zaprzestania wszelkich operacji mających na celu zdestabilizowanie Ukrainy". Jednocześnie przedstawiciele dyplomacji Unii Europejskiej zachęcają rząd ukraiński, aby nadal wykazywał umiarkowanie w działaniach podejmowanych w celu "przywrócenia funkcjonowania jego władzy" w miejscach, gdzie została podważona. Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że przewidziane na 17 kwietnia w Genewie spotkanie amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego oraz ministrów spraw zagranicznych Rosji - Siergieja Ławrowa i Ukrainy - Andrija Deszczycy pozwoli ustabilizować sytuację.

O spokój i dialog w obliczu "pogarszania się sytuacji na wschodzie Ukrainy" zaapelował w niedzielę sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

- Sekretarz generalny podkreśla, że zatargi nie służą interesom żadnej ze stron. Dlatego wzywa wszystkie strony do podjęcia wysiłków w celu uspokojenia sytuacji, przestrzegania zasad państwa prawa i wykazania maksymalnego umiarkowania - oświadczył rzecznik ONZ, przedstawiając apel Ban Ki Muna. Ban wezwał do "pilnego podjęcia konstruktywnego dialogu" w celu zmniejszenia napięcia i "rozważenia wszystkich różnic". Rzecznik mówił też o "głębokim zaniepokojeniu Ban Ki Muna pogarszaniem się sytuacji na wschodniej Ukrainie i wzrastającym prawdopodobieństwem, że dojdzie do gwałtownych starć".

Zaniepokojona również Rada Europy

Rada Europy - bez Rosji i Ukrainy - również zadeklarowała "głębokie zaniepokojenie" z powodu eskalacji napięcia na Ukrainie i wezwała "wszystkie strony" do powstrzymania się od wszelkiej przemocy. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni informacjami o dzisiejszych gwałtownych starciach na Ukrainie - oświadczył w ogłoszonym w niedzielę komunikacie sekretarz generalny organizacji Thorbjoern Jagland. - Zwracamy się do wszystkich stron na Ukrainie, aby powstrzymały się od stosowania wszelkiej przemocy i wkroczyły na drogę zasadniczych rozmów pokojowych dotyczących przyszłości kraju - dodaje komunikat. - Międzynarodowi partnerzy Ukrainy powinni wesprzeć ten kraj w poszukiwaniu rozwiązań prowadzących do pokoju i stabilizacji - brzmi konkluzja komunikatu Jaglanda.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Raporty: