Świat

Ashton wyląduje w Kijowie. Od razu spotka się z Tymoszenko?

Świat


Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton uda się w poniedziałek na Ukrainę, aby rozmawiać o wsparciu przez UE trwałego rozwiązania kryzysu politycznego oraz działaniach stabilizujących gospodarkę tego kraju - poinformowano w niedzielę wieczorem w Brukseli.

Według komunikatu służb prasowych Ashton ma się ona spotkać z "kluczowymi postaciami" aktualnych wydarzeń na Ukrainie.

Spotkanie z Tymoszenko?

- Unia Europejska uważnie obserwuje sytuację na Ukrainie i wzywa wszystkie strony, by dalej prowadziły poważny dialog w celu trwałego rozwiązania kryzysu, broniły jedności i terytorialnej integralności kraju oraz dążyły do zapewnienia stabilnej, pomyślnej i demokratycznej przyszłości wszystkim obywatelom Ukrainy - oświadczyła Ashton.

W Kijowie szefowa dyplomacji UE spotka się najpewniej z byłą ukraińską premier Julią Tymoszenko, która w sobotę opuściła kolonię karną w Charkowie dzięki specjalnej rezolucji parlamentu i zapowiedziała start w przedterminowych wyborach prezydenckich. Według komunikatu partii Tymoszenko, Batkiwszczyny, zaproszenie na spotkanie z Ashton przekazał byłej ukraińskiej premier szef stałego przedstawicielstwa UE w Kijowie Jan Tombiński.

W sobotę, po trwających od listopada antyrządowych protestach i zamieszkach, parlament Ukrainy odsunął od władzy prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza. Nowe wybory wyznaczono na 25 maja.

Autor: adso//tka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: