Świat

Asad o Aleppo: cel to "wyzwolenie"

Świat


Zajęcie przez wojska rządowe Aleppo nie oznaczałoby wcale końca wojny w Syrii. Byłby to jednak wielki krok w kierunku unicestwienia terroryzmu - powiedział prezydent Syrii Baszar el Asad w wywiadzie dla zbliżonego do syryjskiego reżimu dziennika "Al Watan".

Asad podkreślił, że od początku wojny domowej celem władz w Damaszku jest "wyzwolenie" całego kraju i zapowiedział dalsze działania wojsk rządowych przeciwko rebeliantom.

Większość Aleppo w rękach reżimu

Od połowy listopada rebelianci stracili 80 proc. kontrolowanego przez siebie od 2012 roku obszaru Aleppo - podało niezależne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. Wspierana przez Rosję syryjska armia kontroluje już w całości Stare Miasto, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przywódcy USA, Francji, Niemiec, Kanady, Włoch i Wielkiej Brytanii wezwali we wspólnym apelu wydanym w środę do natychmiastowego wstrzymania ognia w Aleppo, by umożliwić dostarczenie pomocy humanitarnej mieszkańcom wschodnich dzielnic.

Rosja i Chiny zawetowały w poniedziałek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do 7-dniowego zawieszenia broni.

Według agencji AFP od początku ofensywy sił reżimowych, w wyniku której zginęły setki ludzi, ponad 50 tys. cywilów uciekło ze wschodniego Aleppo do stref rządowych w tym mieście na północy Syrii.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: