TVN24 | Świat

Amerykańska grupa uderzeniowa na spornym akwenie

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Na sporne Morze Południowochińskie wpłynęła grupa uderzeniowa amerykańskiego lotniskowca USS Ronald Reagan. Okręty amerykańskiej marynarki wojennej będą tam odbywać rutynową misję – ogłosiły siły zbrojne USA. Chiny spierają się o obszary tego morza z innymi państwami regionu.

Operacja lotniskowca USS Ronald Reagan na spornym akwenie przypada na okres nasilonych napięć pomiędzy Chinami a USA i ich zachodnimi sojusznikami. Chińska dyplomacja ostro krytykowała w ostatnich dniach komunikaty ze szczytu przywódców NATO i szczytu państw grupy G7. Chińskie władze, które uznają prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium, regularnie protestują przeciwko operacjom amerykańskiej floty, twierdząc, że zagrażają one pokojowi i stabilności w regionie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Na Morzu Południowochińskim grupa uderzeniowa wykonuje operacje bezpieczeństwa morskiego, w tym operacje przelotowe z udziałem stałopłatów i wiropłatów, ćwiczenia uderzenia morskiego i skoordynowane ćwiczenia strategiczne" – ogłosiła amerykańska marynarka. "Operacje lotniskowców na Morzu Południowochińskim są elementem rutynowej obecności amerykańskiej marynarki w Indo-Pacyfiku' – zaznaczono. Dodano również, że lotniskowcowi USS Ronald Reagan towarzyszył krążownik USS Shiloh i niszczyciel USS Halsey.

Lotniskowiec USS Ronald ReaganDylan McCord/U.S. Navy

Spór o Morze Południowochińskie

Morze Południowochińskie jest bogate w surowce naturalne i kluczowe z punktu widzenia międzynarodowego handlu. Od kilkunastu lat jest też jednym z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.

Chiny uznają prawie cały ten akwen za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu. Chińskie roszczenia stoją w sprzeczności z pretensjami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego morza.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dylan McCord/U.S. Navy