Ukraina wzywa separatystów do przestrzegania rozejmu. Mieli go złamać 230 razy


Armia Ukrainy zaapelowała do prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodzie kraju o przestrzeganie rozejmu, który ogłoszono wcześniej na czas Świąt Wielkanocnych. Według Kijowa rebelianci złamali porozumienie o zawieszeniu broni już ponad 230 razy.

"Bojownicy rosyjskich wojsk okupacyjnych nadal ignorują ustalenia Trójstronnej Grupy Kontaktowej (ws. Donbasu - red.) dotyczące pełnego wstrzymania walk w okresie Świąt Wielkanocnych. Od początku rozejmu, który ogłoszono 30 marca, agresor dokonał ponad 230 ostrzałów pozycji ukraińskich obrońców, niejednokrotnie z użyciem broni zakazanej przez mińskie porozumienia" - ogłoszono w komunikacie dowództwa armii Ukrainy na Facebooku.

Rozejm od święta

Armia ukraińska zapewniła, że jej żołnierze na linii rozgraniczenia w obwodzie donieckim i ługańskim nadal będą przestrzegać rozejmu i zwróciła się do separatystów, by zrobili to samo. "Sztab ATO (ukraińskiej operacji antyterrorystycznej w Donbasie) nawołuje tak zwanych przywódców okupacyjnej administracji Federacji Rosyjskiej do wstrzymania ostrzałów i prowokacji zbrojnych, by pozwolić cywilnym mieszkańcom miejscowości przyfrontowych na spokojne obchody wielkiego święta religijnego - Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa” - głosi komunikat. Prawosławni i grekokatolicy na Ukrainie obchodzą święta religijne według kalendarza juliańskiego. W tym roku Wielkanoc przypada w tym kraju w niedzielę 8 kwietnia.

Konflikt na wschodzie UkrainyPAP/DPA

Autor: momo\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: