TVN24 | Świat

Ustawa aborcyjna w Arkansas podpisana. "Przygotowanie gruntu pod obalenie wyroku Sądu Najwyższego"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

W stanie Arkansas aborcja będzie praktycznie zakazana prawie we wszystkich przypadkach. Gubernator Asa Hutchinson, który podpisał we wtorek ustawę w tej sprawie, uzasadniał decyzję "przekonaniami o potrzebie obrony życia poczętego".

- Podpiszę (ustawę) SB6 z powodu ogromnego wsparcia legislacyjnego oraz moich szczerych i długotrwałych przekonań w obronie życia. SB6 stoi w sprzeczności z precedensami Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, ale intencją ustawodawstwa jest przygotowanie gruntu pod obalenie obowiązującego obecnie wyroku Sądu Najwyższego. Wolałbym, by ustawa zawierała wyjątki dotyczące gwałtu i kazirodztwa – wyjaśniał gubernator Asa Hutchinson.

Od objęcia urzędu w 2015 roku Hutchinson podjął kilka decyzji ograniczających aborcję.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Według agencji Associated Press Amerykanie będący wrogami przerywania ciąży liczą na to, że postanowienie z Arkansas oraz związane z tym protesty skłonią Sąd Najwyższy USA do ponownego rozpatrzenia sprawy Roe przeciwko Wade. Zgodnie z orzeczeniem sądu z roku 1973 konstytucja umożliwia kobietom aborcję bez nadmiernych ograniczeń ze strony rządu. Wyrok zezwolił jednak stanom na wprowadzenie regulacji ograniczających przerywanie ciąży w drugim i trzecim trymestrze.

Luizjana zmienia konstytucję w sprawie aborcji

Jeden z 14 stanów

Arkansas jest jednym z 14 stanów, gdzie ustawodawcy opowiadają się w tym roku za całkowitym zakazem aborcji. Według przewidywań zrodzi to wyzwania prawne ze strony grup popierających możliwość dokonywania przez kobiety wyboru.

"Konserwatyści uważają, że sąd jest bardziej otwarty na uchylenie decyzji (Roe przeciwko Wade) w następstwie trzech nominacji sędziów przez byłego prezydenta Donalda Trumpa" – podkreśliła agencja Associated Press.

Ustawa nie może wejść w życie wcześniej niż 90 dni po odroczeniu tegorocznej sesji legislatury stanowej, którą kontrolują w Arkansas republikanie. W praktyce może to nastąpić najwcześniej tego lata.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP