Świat

Okręt odnaleziono po roku. Pokazano pierwsze zdjęcia wraku

Świat


Argentyńska marynarka wojenna zaprezentowała zdjęcia wraku okrętu podwodnego ARA San Juan. Obsługiwany przez 44-osobową załogę okręt znajduje się około 900 metrów pod powierzchnią wody w pobliżu Półwyspu Valdes.

Zdjęcia zaprezentowano na konferencji prasowej, w której wziął udział między innymi minister obrony Oscar Aguad. Zamieszczono je także na Twitterze argentyńskiej marynarki.

Odnalezienie statku

Okręt został zlokalizowany na południowym Atlantyku dzięki zdalnie sterowanej sondzie podwodnej - zaznaczono w komunikacie ministerstwa obrony i marynarki wojennej Argentyny.

Centrum operacyjne poszukiwań mieściło się na pokładzie amerykańskiego okrętu Ocean Infinity, który został wynajęty we wrześniu dla prowadzenia dalszych poszukiwań.

Komunikat o odnalezieniu wraku okrętu podwodnego San Juan został wydany dwa dni po zakończeniu uroczystości z udziałem rodzin załogi upamiętniających zaginięcie okrętu - zauważa agencja Associated Press.

Szukały go służby trzynastu państw

Okręt podwodny ARA San Juan zaginął 15 listopada ubiegłego roku. Rzecznik ministerstwa obrony, Rodolfo Ramallo przypomniał, że w poszukiwaniach zaginionego okrętu uczestniczyły okręty i samoloty z 13 państw. - Teraz zaczyna się dla nas nowy etap, który zależy od tego, w jakim stanie znajduje się okręt podwodny - ocenił.

Krótko przed zaginięciem dowództwo okrętu sygnalizowało krótkie spięcie w baterii akumulatorów, kiedy wracał on z Ushuai na południu Argentyny do macierzystego portu Mar del Plata, 400 kilometrów na południe od Buenos Aires. Potem w okolicach, gdzie znajdował się okręt, odnotowano echo silnej eksplozji.

Autor: asty//kg / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Armada Argentina

Tagi:
Raporty: