Świat

Oskarżenia o zdradę stanu i groźba aresztu. Była prezydent znów w tarapatach

Świat

Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Presidency of ArgentinaCristina Fernandez de Kirchner w roli prezydent Argentyny (zdjęcie z 2010 roku)

Argentyński sędzia federalny chce aresztowania byłej prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner za rzekome utrudnianie śledztwa w sprawie ataku na żydowski ośrodek kultury w 1994 roku. W czwartek zwrócił się do Senatu o zniesienie jej immunitetu.

W wystąpieniu przed członkami wyższej izby parlamentu sędzia Claudio Bonadio oskarżył Cristinę Fernandez de Kirchner o zdradę stanu.

Zwrócił się do sądu o pozbawianie byłej prezydent, a obecnie senator, immunitetu parlamentarnego, by umożliwić jej tymczasowe aresztowanie. Senat może w tej sprawie zdecydować większością dwóch trzecich głosów.

Kirchner była prezydentem Argentyny w latach 2007-2015, obecnie jest senatorem. Dotychczas nazywała śledztwo "absurdem".

W wystąpieniu przed członkami wyższej izby parlamentu sędzia Claudio Bonadio oskarżył ją o zdradę stanu.

Jak powiedział przedstawiciel prokuratury Eduardo Taiano, Bonadio nakazał również aresztowanie pod tymi samymi zarzutami byłego doradcy de Kirchner, Carlosa Zanniniego, i działacza Luisa D'Elii, a także nałożenie aresztu domowego na byłego ministra spraw zagranicznych Hectora Timermana.

Zamach bombowy na żydowski ośrodek

Decyzja ta jest kolejnym etapem śledztwa w sprawie zamachu bombowego na żydowski ośrodek kulturalny AMIA w Buenos Aires w 1994 roku, w którym zginęło 85 osób. Była prezydent jest ścigana w związku z domniemanym utajnieniem udziału obywateli irańskich w tej sprawie.

Zarzuty zacierania śladów udziału Irańczyków w zamachu sformułował pod adresem szefowej państwa w 2015 roku prokurator Alberto Nisman. W styczniu 2015 roku został znaleziony martwy w mieszkaniu w Buenos Aires. Zginął w przeddzień planowanego przedstawienia w sądzie dowodów przeciwko prezydent i innym przedstawicielom władz. Po śmierci prokuratora postawione przez niego zarzuty zostały oddalone.

Nisman twierdził, że wskazani przez niego przedstawiciele władz porozumieli się z Iranem i chronili niektórych przedstawicieli Teheranu przed śledztwem w sprawie zamachu. W zamian Iran miał obiecać argentyńskim władzom zwiększenie wymiany handlowej, w tym dostaw argentyńskiego zboża za irańską ropę. Iran zaprzeczał, jakoby był zamieszany w atak.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP, Telegraph, DW

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Presidency of Argentina

Tagi:
Raporty: