Świat

"Nie mamy ani śladu". Poszukiwania okrętu w "krytycznej fazie"

Świat

Aktualizacja:

Poszukiwania zaginionego okrętu ARA San Juan są w krytycznej fazie - poinformowała argentyńska marynarka wojenna. Jej rzecznik przyznał, że rosną obawy o rezerwy tlenu na pokładzie jednostki, z którą utracono kontakt w zeszłą środę. - W tym momencie nie mamy ani śladu - przekazał.

Kilkanaście godzin wcześniej media podawały, że załoga samolotu marynarki wojennej USA, biorąca udział w poszukiwaniach na południowym Atlantyku, odkryła znajdujący się na głębokości 70 metrów obiekt.

Rzecznik argentyńskiej marynarki Enrique Balbi przekazał jednak na konferencji prasowej, że poszukiwania nie przyniosły rezultatów. Żaden z tropów, o których informowały wcześniej media, nie doprowadził do znalezienia jednostki.

- W tym momencie nie mamy ani śladu okrętu. Wciąż jesteśmy w krytycznej fazie, jeśli chodzi o rezerwy tlenu - powiedział.

Zaapelował jednocześnie do bliskich zaginionych marynarzy, by nie tracili nadziei. Podkreślił, że prowadzona jest operacja na ogromną skalę. - Przekażemy wam jako pierwszym każdą nową informację, dobrą albo mniej - dodał.

"Rosną nasze obawy o rezerwy tlenu"

Argentyńska marynarka już wcześniej informowała, że poszukiwania z udziałem jednostek nawodnych i lotnictwa Argentyny, a także kilku krajów, w tym USA i Brazylii, znalazły się w "krytycznej fazie". Kontakt z okrętem został utracony 15 listopada. - Rosną nasze obawy o rezerwy tlenu na pokładzie jednostki - powiedział we wtorek wieczorem czasu lokalnego rzecznik argentyńskiej marynarki wojennej Enrique Balbi.

Gdy utracono łączność z okrętem, ARA San Juan znajdował się w odległości około 432 kilometry od wybrzeży Patagonii. Okręt w poniedziałek 13 listopada opuścił port Ushuaia w południowej Argentynie na Ziemi Ognistej. Na jego pokładzie było 44 członków załogi.

Najnowszy, ale niemłody

ARA San Juan to jednostka produkcji niemieckiej, napędzana silnikami Diesla, a w zanurzeniu elektrycznym. Okręt zwodowany został w 1983 roku i jest najnowszym z trzech okrętów podwodnych argentyńskiej marynarki wojennej. Według specjalistów z Jane's Sentinel w 2008 roku w Argentynie okręt przeszedł przebudowę, podczas której wymieniono cztery silniki Diesla i silnik elektryczny.

Poszukiwania zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan | Mapy Google, tvn24.pl

Autor: mm//kg / Źródło: PAP, Telam

Źródło zdjęcia głównego: Armada Argentina

Tagi:
Raporty: