Świat

Aresztowano bossa 'Ndranghety

Świat

Aktualizacja:
TVN24W akcji aresztowania brało udział stu karabinierów

Szef kalabryjskiej mafii 'Ndranghety Pasquale Condello został aresztowany w poniedziałek wieczorem w Reggio Calabria na południu Włoch. Znajdował się na liście trzydziestu najgroźniejszych włoskich mafiosów poszukiwanych przez policję.

57-letni Condello ukrywał się od 11 lat. Zarzuca mu się udział w zabójstwach, wymuszenia i inne przestępstwa.

Według prokuratury to właśnie on stoi na czele mafii kalabryjskiej, uważanej za najgroźniejszą, najpotężniejszą i słynącą z okrucieństwa. Jego pozycję w przestępczej organizacji śledczy porównują do tej, zdobytej przez Bernardo Provenzano, aresztowanego w 2006 roku po ponad 40 lat poszukiwań bossa bossów sycylijskiej Cosa Nostra.

Zdaniem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości Condello uczestniczył w przeszłości w dwóch wielkich mafijnych wojnach, jakie toczyły się między gangami z Kalabrii, powodując setki ofiar.

Stał na czele przestępczego imperium finansowego, osiągającego zyski idące w dziesiątki milionów euro. Część tych funduszy, uzyskanych z handlu narkotykami i wymuszeń, jego gang zdołał - jak ustalono - zainwestować w nieruchomości w Rzymie i innych miastach.

W aresztowaniu bossa mafii z Kalabrii uczestniczyło stu karabinierów. Został schwytany w peryferyjnej dzielnicy Reggio Calabria - Pellaro.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24