Świat

Samochód wyładowany ładunkami wybuchowymi. W Kosowie udaremnili zamach

Świat


Kosowska policja aresztowała obywatela Serbii podejrzanego o planowanie zamachu terrorystycznego - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Kosowa Skender Hyseni.

Pochodzący z Belgradu mężczyzna został aresztowany w czwartek wieczorem w Prisztinie. W chwili zatrzymania znajdował się w swoim samochodzie, w którym znajdowało się 12,2 kg materiałów wybuchowych. Auto było zaparkowane na ulicy w tej części miasta, gdzie znajduje się wiele ambasad państw zachodnich.

- Podejrzewamy, że ta osoba chciała dokonać ataku terrorystycznego - powiedział Hyseni dziennikarzom. Odmówił podania informacji o celach niedoszłego zamachu, powołując się na dobro toczącego się dochodzenia.

Areszty za terroryzm

Władze Kosowa wcześniej ostrzegały przed możliwym odwetem ze strony islamskich radykałów po tym jak kilkudziesięciu z nich zostało aresztowanych w tym roku pod zarzutem udziału w walkach po stronie ekstremistów w Syrii i Iraku. Większość etnicznych Albańczyków zamieszkujących Kosowo to wyznawcy islamu.

Agencja Reutera przypomina też, że w Kosowie, które w 2008 roku oderwało się od Serbii, panuje krucha sytuacja w zakresie bezpieczeństwa. W kraju stacjonuje obecnie ok. 5 tys. żołnierzy NATO odpowiedzialnych za utrzymanie pokoju między kosowskimi Albańczykami i Serbami.

Autor: pk/kka / Źródło: PAP