Arabski przepych, czyli jak "Washington Post" ilustruje wizytę Kerry'ego w Polsce

Świat

Washington PostWizyta w Polsce w dziale Bliski Wschód

Wizyta sekretarza stanu Johna Kerry'ego w Polsce nie odbiła się w USA większym echem. Na stronie internetowej poczytnego dziennika "Washington Post" informacja o wydarzeniu jest bardzo skromna. Bardzo ciekawe jest natomiast zdjęcie, które ją opatruje.

Informacja o wizycie Kerry'ego w Polsce została zamieszczona na stronie internetowej "Washington Post" jeszcze w poniedziałek wieczorem czasu polskiego, czyli niedługo po przylocie Amerykanina do Warszawy. Tekst jest skopiowaną depeszą agencji Associated Press, która w niezmienionej treści została zamieszczona przez szereg innych anglojęzycznych portali informacyjnych.

Bliskowschodnia Polska

Zdjęcie opatrujące informację jest jednak bardzo niecodzienne. Pod dużym tytułem o wizycie Kerry'ego w Polsce widać sekretarza stanu siedzącego w towarzystwie króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha. W pomieszczeniu kipiącym od złota i z wielkim zdjęciem świątyni w Mekce trudno dostrzec polskich oficjeli. Jest tylko Kerry, król i dwójka tłumaczy. Obaj Saudyjczycy są ubrani w tradycyjne arabskie stroje, galabije. Na dodatek do informacji jest podpięte jeszcze drugie zdjęcie, które również zostało wykonane podczas niedawnej wizyty Kerry'ego w Arabii Saudyjskiej. Widać na nim Amerykanina w dziecięcym szpitalu, gdzie praktycznie wszyscy widoczni na zdjęciu mają śniadą skórę, zdecydowanie odbiegającą od tego, co na co dzień widać na polskich ulicach.

"Washington Post" pogrąża to, iż cała informacja na temat wizyty w Polsce jest zamieszczona w dziale "Bliski Wschód".

Rzeczy ważne i ważniejsze

Nie odróżnienie Polaków od mieszkańców Arabii Saudyjskiej i umieszczenie Polski na Bliskim Wschodzie należy prawdopodobnie złożyć na karb pośpiechu i niewiedzy. Depesza z wizyty Kerry'ego na pewno nie należała do priorytetowych zadań redaktorów amerykańskiego portalu. Na szeregu innych stron tekst o wizycie sekretarza stanu w Polsce również został połączony ze zdjęciami z wizyty w Arabii Saudyjskiej. W większości zostały one jednak opatrzone wyraźnym podpisem z wytłumaczeniem, co wskazuje po prostu na niedostępność ujęć wykonanych już w Warszawie.

Kerry przyleciał do Polski w poniedziałek wprost z Arabii Saudyjskiej.

Autor: mk/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Washington Post