TVN24 | Świat

"Nie czeka ich już egzekucja", jeśli popełnili przestępstwo jako nieletni. "Ważny dzień dla królestwa"

TVN24 | Świat

Autor:
momo
//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Arabia Saudyjska znosi karę śmierci dla osób, które popełniły przestępstwa jako nieletni - poinformowała w niedzielę zależna od rządu Komisja Praw Człowieka (HRC), powołując się na dekret króla Salmana. – To ważny dzień dla królestwa – ocenił przewodniczący komisji. W sobotę saudyjski Sąd Najwyższy zniósł także karę chłosty. 

- Dekret oznacza, że osób, które zostały skazane na karę śmierci za przestępstwa popełnione w czasie, gdy były nieletnie, nie czeka już egzekucja - podkreślił przewodniczący HRC Awwad Alawwad. - Zamiast tego osoba ta zostanie skazana na karę pozbawienia wolności nie dłuższą niż 10 lat w ośrodku dla nieletnich - wyjaśnił.

- To ważny dzień dla Arabii Saudyjskiej – ocenił Alawwad. Jak dodał, dekret "pomoże w ustanowieniu nowocześniejszego kodeksu karnego i dowodzi zaangażowania królestwa w realizację kluczowych reform we wszystkich sektorach kraju".

"Przestrzeganie międzynarodowych standardów"

W sobotę saudyjski Sąd Najwyższy zniósł karę chłosty w celu "przestrzegania międzynarodowych standardów praw człowieka przeciwko karom cielesnym" - wynika z dokumentu dotyczącego decyzji w tej sprawie, na który powołuje się agencja AFP. Konkretnej daty tej decyzji nie podano.

Według SN sędziowie będą od teraz musieli decydować się na karę pozbawienia wolności lub grzywny, a także kary alternatywne, takie jak prace na cele społeczne.

Ultrakonserwatywne muzułmańskie Królestwo Arabii Saudyjskiej spotyka się z ostrą krytyką organizacji pozarządowych za łamanie praw człowieka, m.in. wolności słowa, praw mniejszości religijnych i seksualnych oraz kobiet.

Jak podaje agencja Reutera, w 2019 roku w Arabii Saudyjskiej poddano egzekucji 184 osoby. Wśród nich była "co najmniej jedna osoba", skazana za przestępstwo, które popełniła jako nieletnia. Kara śmierci za przestępstwa, których dopuściły się osoby poniżej 18. roku życia jest sprzeczna z Konwencją ONZ o prawach dziecka, ratyfikowaną przez Rijad.

Autor:momo //rzw

Źródło: PAP, Reuters