Królewski dekret i nowy szef saudyjskiej dyplomacji

Świat


Ibrahim al-Asaf, szef saudyjskiej dyplomacji, "został zwolniony ze swych obowiązków" - głosi opublikowany w środowy wieczór dekret króla Arabii Saudyjskiej. Jego miejsce zajął książę Faisal bin Farhan Al Saud.

Król Arabii Saudyjskiej Salman podpisał w czwartek dekret o odsunięciu z rządu ministrów spraw zagranicznych i transportu.

Ibrahim al-Asaf był szefem MSZ od grudnia 2018 roku. Zastąpił na tym stanowisku Adila al-Dżubairiego, pozbawionego tego stanowiska po zabójstwie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w tureckim konsulacie.

W 2018 roku al-Asaf przewodniczył saudyjskiej delegacji na Forum Ekonomicznym w Davos, a w 2017 r. delegacji na szczycie grupy G7 w Hamburgu.

Ibrahim al-Assaf był szefem MSZ od grudnia 2018 rokuOECD

Ibrahim al-Asaf w latach 1996-2016 był też ministrem finansów saudyjskiego królestwa.

W październiku 2017 roku był jedną z osób uwięzionych w hotelu Ritz-Carlton w Rijadzie na rozkaz księcia Muhammada pod pretekstem kampanii antykorupcyjnej. Już jednak na początku 2018 roku wrócił do łask.

W latach 80. i 90. XX wieku 70-letni al-Asaf mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był tam m.in. wysłannikiem królestwa przy Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym.

Nowy szef dyplomacji

Jego miejsce na czele saudyjskiej dyplomacji zajął w środę 45-letni książę Faisal bin Farhan Al Saud - dawny ambasador w Niemczech i doradca saudyjskiego następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana - pisze agencja AFP.

Eksperci, na których powołuje się AFP, podkreślają, że Fajsal ibn Farhan jest blisko związany z księciem Muhammadem oraz z jego bratem księciem Chalidem ibn Salmanem, wiceministrem obrony i byłym ambasadorem w Waszyngtonie.

Mianowany w środę nowy minister ma kontynuować pracę poprzednika. Będzie musiał również radzić sobie z silnymi napięciami w relacjach z wrogim Iranem.

W środę swoje stanowisko stracił też dotychczasowy minister transportu rządu w Rijadzie - Nabil al-Amudi. Pełnił on tę rolę od października 2017 roku.

W jego miejsce powołany został Saleh bin Nasser al-Jasser - jak podaje Bloomberg - dotychczasowy dyrektor generalny linii Arabian Airlines.

Autor: adso / Źródło: Reuters, Bloomberg, tvn24.pl, PAP