Świat

350 batów za wino. "On tego nie przeżyje"

Świat


Brytyjski emeryt, złapany w Arabii Saudyjskiej na posiadaniu domowej produkcji wina, został skazany na karę więzienia i 350 batów. Jego rodzina apeluje do rządu o pomoc i argumentuje, że starszy mężczyzna nie przeżyje tej kary. Interwencję w jego sprawie zapowiedział premier David Cameron.

74-letni Karl Andree spędził już ponad rok w saudyjskim więzieniu, odkąd w sierpniu 2014 roku został aresztowany przez policję religijną. Alkohol jest w Arabii Saudyjskiej nielegalny, a Brytyjczyk, zgodnie z relacją jego córki, został zatrzymany, gdy przewoził swoim samochodem domowej produkcji wino.

"On tego nie przeżyje"

Karl Andree odbył już część wyroku, karę roku pozbawienia wolności, i jego rodzina ma nadzieję, że baty zostaną mu odpuszczone ze względu na zaawansowany wiek i zły stan zdrowia. Córka, Kirsten Piroth, powiedziała w rozmowie z BBC, że jej ojciec cierpi z powodu choroby nowotworowej i nie przeżyje zasądzonej kary 350 batów.

- On jest starszym człowiekiem, ma 74 lata, chorował na trzy rodzaje nowotworów, ma astmę i artretyzm. Nie cieszy się dobrym zdrowiem - powiedziała córka. - Mam przeczucie, że jeżeli wymierzone mu zostaną baty, to on tego nie przeżyje. Chcę go mieć z powrotem w domu - dodała.

Londyn interweniuje

Rzecznik brytyjskiego Foreign Office poinformował, że ambasada zajmuje się sprawą, a także regularnie odwiedza Karla Andree w więzieniu, sprawdzając warunki izolacji oraz utrzymując kontakt z jego prawnikiem i rodziną. - Jego sprawa została poruszona w rozmowach z władzami saudyjskimi i aktywnie poszukujemy możliwości jego zwolnienia tak szybko, jak to tylko możliwe - powiedział.

Interwencję w sprawie skazanego emeryta zapowiedział również brytyjski premier David Cameron. - To niezwykle martwiąca sprawa - powiedziała jego rzeczniczka. - Biorąc pod uwagę nasze zaniepokojenie losem Karla Andree oraz fakt, że chcielibyśmy widzieć w tej sprawie jakiś postęp, premier napisze jeszcze dziś list do Saudów - zapowiedziała.

System (nie)sprawiedliwości

System karny Arabii Saudyjskiej wzbudza wiele kontrowersji wśród państw europejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii. Poważne kary grożą nie tylko za posiadanie alkoholu, ale również za prowadzenie samochodu przez kobietę, zdrady czy homoseksualizm. Niektóre przestępstwa, takie jak przemyt narkotyków, są natomiast karane śmiercią.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Arabii Saudyjskiej stracono co najmniej 175 osób - alarmowało w sierpniu Amnesty International.

Autor: mm\mtom / Źródło: BBC, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości