TVN24 | Świat

Rozpoczął się pierwszy popandemiczny hadżdż. Przybyło około miliona wiernych

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

W Mekce w Arabii Saudyjskiej zgromadził się około milion pielgrzymów z całego świata. Będzie to pierwsza doroczna pielgrzymka miejsca narodzin proroka Mahometa po dwóch latach ścisłych covidowych ograniczeń. W rytuale uczestniczy ponad dwa razy mniej osób niż przed pandemią.

Hadżdż został udostępniony tylko dla tych pielgrzymów, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19, przedstawili negatywny wynik testu i są w wieku od 18 do 65 lat. Władze szacują, że około 85 procent pielgrzymów przybyło z zagranicy.

W 2020 roku w warunkach największej ostrożności dopuszczono do udziału zaledwie 1000 obywateli i wywodzących się z zagranicy mieszkańców Arabii Saudyjskiej. Rok później w hadżdżu wzięło udział około 60 tysięcy osób, jednak ponownie nie zezwolono na przyjazd pielgrzymom z innych krajów.

Chociaż pandemia jeszcze się nie skończyła i w Arabii Saudyjskiej codziennie odnotowuje się setki nowych zakażeń, władze cieszą się z przyjazdu gości, ponieważ pielgrzymka ta jest źródłem prestiżu w świecie muzułmańskim, a także zastrzykiem finansowym dla krajowego budżetu - komentuje agencja AP.

Hadżdż w cieniu restrykcji pandemicznych

W czwartek wieczorem większość pielgrzymów przybyła do Miny, małej wioski na wschód od Mekki, gdzie spędzą noc na rozległym polu namiotowym, pogrupowanym według części świata, z których pochodzą. W piątek wstaną o świcie, by pomaszerować na święte wzgórze Arafat, gdzie będą prosić o przebaczenie za grzechy.

W ramach środków bezpieczeństwa wiernym trzeci rok z rzędu nie wolno - wbrew tradycji - dotykać Al-Kaby, czyli miejsca kultu, w którym znajduje się Czarny Kamień, będący największą świętością islamu.

Podobnie jak w dwóch poprzednich latach pielgrzymi będą mogli pić wodę ze świętej studni Zamzam w Mekce jedynie z przygotowanych plastikowych butelek, a nie jak zazwyczaj z kubków. Tysiące pracowników medycznych gotowych jest, by służyć pomocą potrzebującym.

Władze luzują ograniczenia dotyczące kobiet

Pielgrzymów obowiązują proste, jednakowe stroje, tak by nikt się nie wyróżniał: w przypadku mężczyzn są to białe drapowane szaty, a kobiety noszą czarne abaje (suknie) i chusty na włosy, nie mogąc jednocześnie zakrywać twarzy. Wierni nie powinni stosować żadnych kosmetyków ani perfum.

Tegoroczny hadżdż pokazuje również starania rządzącego de facto królestwem księcia Mohammeda ibn Salmana, zmierzające do złagodzenia społecznych ograniczeń i przekształcenia Arabii Saudyjskiej w nowoczesne państwo muzułmańskie, między innymi przez zezwolenie kobietom na odbycie pielgrzymki bez męskiego opiekuna.

W pięciogwiazdkowych hotelach z widokiem na Al-Kabę bogaci płacą równowartość 25-30 tysięcy złotych za noc, a dla większości pielgrzymów - mimo wydania w przeliczeniu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, by dostać się w tym czasie do Mekki - pielgrzymka oznacza spanie w prostych pokojach lub po prostu na ziemi wokół meczetu. Mogą w ten sposób odprawiać codzienne modlitwy nie tylko, jak na co dzień, w kierunku Al-Kaby, ale również z widokiem na to sanktuarium.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości