Arabia Saudyjska "pracuje nad ustanowieniem państwa palestyńskiego z Jerozolimą Wschodnią jako stolicą"

Autor:
asty//mm
Źródło:
PAP

Ambasador Arabii Saudyjskiej zadeklarował, że jego kraj chce ustanowienia państwa palestyńskiego z Jerozolimą Wschodnią jako stolicą. Jednocześnie Rijad prowadzi negocjacje w sprawie normalizacji stosunków Arabii Saudyjskiej z Izraelem – przekazał izraelski dziennik "Haarec".

Oficjalna delegacja saudyjska na czele z ambasadorem nierezydentem Najefem Al-Sudairim przybyła we wtorek do Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu. Saudyjski dyplomata zadeklarował, że Rijad "pracuje nad ustanowieniem państwa palestyńskiego z Jerozolimą Wschodnią jako stolicą" - podał izraelski dziennik "Haarec".

Wizyta "potwierdza, że sprawa palestyńska, Palestyna i naród palestyński mają wysoki i ważny status, a w nadchodzących dniach będzie szansa na większą współpracę między Arabią Saudyjską a państwem palestyńskim", powiedział Al-Sudairi w Ramallah do przedstawicieli mediów.

Odnosząc się do perspektywy normalizacji stosunków z Izraelem w kontekście negocjacji prowadzonych w tej sprawie pod auspicjami USA, Al-Sudairi oświadczył: "Normalną rzeczą wśród narodów jest pokój i stabilność". Dodał, że arabska inicjatywa, którą jego kraj przedstawił w 2002 roku, jest głównym filarem każdego nadchodzącego porozumienia.

Inicjatywa ta zakładała normalizację stosunków świata arabskiego z państwem żydowskim w zamian za całkowite wycofanie się Izraela z terytoriów okupowanych, "sprawiedliwe rozwiązanie" problemu uchodźców palestyńskich oraz ustanowienie państwa palestyńskiego ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.

Normalizacja relacji Arabii Saudyjskiej z Izraelem

"Haarec" przypomina, że następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Mohammed bin Salman, de facto rządzący krajem, powiedział 20 września w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, że Arabia Saudyjska jest bliska normalizacji stosunków z Izraelem, ale kwestia palestyńska pozostaje ważna dla tego porozumienia. - Każdego dnia jesteśmy coraz bliżej - powiedział bin Salman, poproszony o scharakteryzowanie rozmów mających na celu unormowanie stosunków dyplomatycznych między Saudyjczykami i Izraelczykami.

Również we wtorek minister turystyki Izraela Chaim Katz przybył do Arabii Saudyjskiej, by wziąć udział w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki (UNWTO). Media podkreślają, że Katz jest pierwszym izraelskim ministrem, który składa oficjalną wizytę w tym kraju.

Bliskowschodni eksperci zaznaczają, że choć uzdrowienie stosunków między głównymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie stanowiłoby istotną zmianę dla regionu, to jednak większość znawców tematu jest zgodna, że pełen reset stosunków będzie zależał od porozumienia w kwestii palestyńskiej.

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, ale nieoficjalne kontakty między tymi krajami zacieśniły się w ostatnich latach ze względu na zagrożenie ze strony Iranu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP