Arabia Saudyjska informuje o odparciu ataku rakietowego. Oskarża jemeńskich rebeliantów

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP

O odparciu ataku rakietowego na Rijad oraz dronów wyładowanych materiałami wybuchowymi na swoją południową prowincję Jizan poinformowała w sobotę Arabia Saudyjska. O ataki oskarżyła jemeńskich rebeliantów Huti.

Według saudyjskich władz popierani przez Iran Huti wystrzelili balistyczny pocisk rakietowy na Rijad i cztery wyładowane materiałami wybuchowymi drony na cele w prowincji Jizan. Brak informacji o ofiarach lub zniszczeniach.

Eksplozja na statku w Zatoce Omańskiej

Informacje o ataku napłynęły w okresie znacznego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie. W piątek silna eksplozja poważnie uszkodziła izraelski statek w Zatoce Omańskiej, co ponownie wywołało niepokoje o bezpieczeństwo żeglugi na tym strategicznie ważnym szlaku żeglugowym.

W 2019 r. w rejonie Zatoki Perskiej doszło do serii ataków na tankowce z ropą, o które podejrzewany był Iran. Teheran odrzucał te oskarżenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wojna domowa w Jemenie

W toczącej się od wielu lat wojnie domowej w Jemenie koalicja pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej walczy z popieranymi przez Iran rebeliantami, którzy ostatnio odnieśli znaczne sukcesy. Udało im się nawet zająć stolicę kraju - Sanę.

Wojna spowodowała olbrzymie starty i cierpienia ludności cywilnej oraz bezprecedensowy kryzys humanitarny.

Według rzecznika saudyjskiej koalicji walczącej z rebeliantami "Huti próbują systematycznie i rozmyślnie atakować ludność cywilną".

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości