TVN24 | Świat

Następca tronu Arabii Saudyjskiej kazał aresztować członków rodziny królewskiej

TVN24 | Świat

Autor:
dg/tr
Źródło:
PAP
"Mohammad ibn Salman zwraca się do amerykańskiej opinii publicznej"
Fakty o Świecie TVN24 BiSDr Patrycja Sasnal o działaniach Muhammeda ibn Salmana (wideo z 01.10.2019)

Następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Muhammed ibn Salman kazał aresztować członków rodziny królewskiej, którzy jego zdaniem mogą zagrażać jego rządom. Wśród nich jest między innymi młodszy brat Salmana - Ahmed ibn Abdulaziz.

Jak ocenił "New York Times", zatrzymania, które nastąpiły w tym tygodniu, to ostatni z przykładów gotowości 34-letniego księcia "do podjęcia wyjątkowych środków, by unieszkodliwić jakiegokolwiek zauważonego rywala".

Do aresztowań doszło w okresie, gdy obawy przed wpływem koronawirusa obniżyły ceny ropy, głównego źródła dochodów królestwa. Równocześnie - jak zauważa amerykański dziennik - książęce plany "dywersyfikacji saudyjskiej gospodarki pozostają w tyle w stosunku do obietnic".

Zatrzymania nie były ogłoszone przez rząd w Rijadzie i nie wiadomo, co je spowodowało. Poinformowali o nich w piątek anonimowo członek rodziny królewskiej oraz osoba zbliżona do pałacu w Rijadzie.

Wśród aresztowanych brat następcy tronu

Najbardziej prominentnym z aresztowanych jest książę Ahmed ibn Abdulaziz, młodszy brat króla Salmana. "New York Times" przypomina, że "przez pewien czas był on wielką nadzieją" dla krytyków rządzącego de facto królestwem Muhammeda ibn Salmana.

Salman i Ahmed ibn Abdulaziz są synami założyciela królestwa Arabii Saudyjskiej. Dotychczas sukcesja przechodziła z brata na brata. W 2017 roku Salman na następcę tronu wyznaczył jednak swojego syna - Muhammeda ibn Salmana.

W przeciwieństwie do innych członków rodziny królewskiej, których następca tronu podejrzewa o nielojalność, brat króla mógł do tej pory swobodnie podróżować. W środę wrócił do kraju z zagranicznej podróży; aresztowano go następnego dnia.

Wśród zatrzymanych jest też książę Muhammad ibn Najif, który - jak pisze nowojorska gazeta - "rozwinął bliskie relacje z amerykańskim wywiadem podczas lat współpracy z nim jako szef MSW". Przed trzema laty pozbawiono go wszystkich stanowisk, w tym następcy tronu. Od tego czasu przebywał w areszcie domowym. Wraz z nim aresztowano też jego młodszego brata.

Źródło zaznajomione ze sprawą informuje, że w czwartek wieczorem uzbrojeni mężczyźni w czarnych mundurach i maskach pojawili się w pustynnym obozie Muhammada ibn Najifa. Porwali go, przeszukali obóz i przecięli wszystkie linie komunikacyjne.

Księcia oskarżono o zdradę. Nie wiadomo gdzie przetrzymywani są aresztowani i czy zostaną wypuszczeni.

Jedną z możliwych przyczyn zatrzymań może być starzenie się ojca księcia, 84-letniego króla Salmana. Muhammed ibn Salman może starać się zablokować potencjalnych rywali do sukcesji zanim jego ojciec umrze lub zrzeknie się tronu.

"Żelazny uścisk"

Nowojorski dziennik odnotował również, że aresztowania to nie pierwszy przypadek "żelaznego uścisku" w wykonaniu Muhammeda ibn Salmana.

W 2017 roku, oficjalnie w ramach kampanii antykorupcyjnej, książę aresztował i izolował w hotelu Ritz Carlton w Rijadzie około 200 saudyjskich osobistości - książąt, wysokiej rangi polityków i biznesmenów. Niektórzy z nich mieli być torturowani.

Rok później na następcę tronu spadła międzynarodowa krytyka w związku z zabójstwem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w saudyjskim konsulacie w Stambule. Morderstwo to, według amerykańskiego wywiadu, zlecił sam Muhammed ibn Salman.

Książę również konsekwentnie odmawia wycofania się z trwającej od pięciu lat militarnej interwencji w Jemenie, która uwikłała Saudyjczyków w krwawy impas i spowodowała humanitarny kryzys.

Autor:dg/tr

Źródło: PAP