Świat

Arabia Saudyjska mocarstwem atomowym? "Pojadą do Pakistanu i przywiozą, co trzeba"

Świat

Google MapsTajna baza na pustyni. Rakiety wycelowane są w Iran i Izrael. Dwie wyrzutnie są widoczne w górnej części bazy, po jej obu stronach

Arabia Saudyjska mocno inwestuje w pakistański program atomowy i nie jest wykluczone, że będzie chciała z niego skorzystać - wynika z informacji zebranych i przedstawionych przez BBC.

Według BBC, które powołuje się na źródła w NATO, wyprodukowana w Pakistanie broń atomowa w każdej chwili - wedle życzenia - może trafić do Saudyjczyków. Mogą oni uzbroić w nią swoje pociski balistyczne, czyli zakupione jeszcze w latach 80. chińskie CSS-2 (niektórzy eksperci powątpiewają w ich skuteczność). Jak informowały już w tym roku specjalistyczne media, baza tych rakiet jest już gotowa do działania.

Chociaż Rijad zarzeka się oficjalnie, że nie chce broni atomowej i nie zabiega o nią, jednocześnie daje do zrozumienia, że ewentualne atomowe zbrojenia regionalnego arcyrywala - Iranu, nie pozostaną bez reakcji.

Doniesienia BBC każą się domyślać, że odpowiedzią na ewentualne osiągnięcie przez Teheran zdolności do produkcji arsenału jądrowego spotkają się z natychmiastową odpowiedzią Saudyjczyków.

Jeśli Iran będzie miał atomową bombę, "Saudyjczycy nie będą czekać jednego miesiąca". - Już zapłacili za bombę, pojadą do Pakistanu i przywiozą, co trzeba - cytuje BBC wypowiedź byłego szefa wojskowego wywiadu izraelskiego Amosa Yadlina.

Według informacji Brytyjczyków - wbrew oficjalnej linii - Rijad zresztą niejednokrotnie dawał już do zrozumienia Amerykanom, że atomowy Iran może oznaczać tylko atomową Arabię Saudyjską.

Na ewentualne przyspieszenie w saudyjskich staraniach o bombę może mieć wpływ obserwowane z niepokojem przez Saudyjczyków ocieplenie na linii Waszyngton-Teheran, po przejęciu urzędu prezydenta przez postrzegane na Zachodzie jako umiarkowanego Hasana Rowhaniego i jego polityczne zaplecze.

Arabia Saudyjska już zapowiedziała, że królestwo ograniczy wszelkie kontakty z USA w proteście przeciwko potencjalnej odwilży w relacjach z Iranem, którego Saudowie postrzegają nie tylko jako regionalnego ale i ideologicznego konkurenta - Arabia to kraj skrajnego odłamu sunnizmu, podczas gdy Iran to kraj szyicki.

Iran oficjalnie twierdzi, że jej program atomowy, o który toczy boje z Zachodem, służy jedynie celom cywilnym.

Autor: mtom / Źródło: BBC, Israel Hayom

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: