TVN24 | Świat

Pierwszy popandemiczny hadżdż. Tysiące muzułmanów przybywają do Mekki

TVN24 | Świat

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP, Reuters

Muzułmanie tłumnie przybywają do Mekki. Pielgrzymi odbędą tam, po raz pierwszy od wybuchu pandemii COVID-19, coroczną pielgrzymkę nazywaną hadżdż. Ministerstwo do spraw pielgrzymek Arabii Saudyjskiej oferuje kilka pakietów dających możliwość udziału w wydarzeniu, a każdy kosztuje około kilkunastu tysięcy złotych.

Tysiące pielgrzymów zaczęło przybywać do Mekki w Arabii Saudyjskiej, by odbyć hadżdż - doroczną pielgrzymkę muzułmańską, rozpoczynającą się w czwartek. Po dwóch latach pandemicznych ograniczeń w rytuale będzie mogło uczestniczyć około miliona pielgrzymów, czyli dwa razy mniej niż przed pandemią COVID-19.

W pierwszym roku pandemii saudyjskie władze ograniczyły liczbę pielgrzymów do kilku tysięcy, a rok później do 60 tysięcy, ale zezwoliły na udział jedynie swoim obywatelom i cudzoziemcom już mieszkającym w królestwie.

W 2022 roku spoza Arabii Saudyjskiej przyjechać może już milion osób w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Pielgrzymi muszą też być w pełni zaszczepieni lub posiadać dowód przechorowania COVID-19, nie mogą też cierpieć na choroby przewlekłe.

Pierwszy rytuał

Pielgrzymi, owinięci w białe szaty, a niektórzy z parasolami chroniącymi przed palącym słońcem, wzięli udział w pierwszym rytuale hadżdżu, który polega na krążeniu wokół Kaaby, świętego budynku w centrum Wielkiego Meczetu w Mekce.

Kilkanaście tysięcy złotych za udział w pielgrzymce

Saudyjskie ministerstwo ds. pielgrzymek przygotowało trzy możliwe pakiety kosztujące od około 12 tysięcy złotych do niemal 18 tysięcy złotych. Jednak po uwzględnieniu dodatkowych opłat najniższy możliwy koszt hadżdżu dla pielgrzyma z Pakistanu wynosi równowartość ok. 18 tysięcy złotych, a z Wielkiej Brytanii 32 tysięcy złotych.

Przed wybuchem pandemii 2-2,5 miliona osób z całego świata odwiedzało najświętsze miejsca islamu w Mekce i Medynie podczas trwającej około tygodnia pielgrzymki w czasie miesiąca zu al-hidżdża. Według oficjalnych danych, łącznie z umrą (pielgrzymką małą) - którą odbywa się indywidualnie w dowolnym okresie w ciągu niemal całego roku - w której uczestniczyło ok. 19 milionów osób, przynosiły one królestwu zysk w wysokości około 12 mld dolarów rocznie.

Następca tronu książę Mohammed ibn Salman w ramach pakietu reform gospodarczych planuje między innymi zwiększenie rozmiarów umry i hadżdżu do 30 milionów pielgrzymów rocznie.

Hadżdż - o ile pozwalają na to warunki finansowe i zdrowotne - to jeden z podstawowych obowiązków muzułmanów obok wyznania wiary (szahady), modlitwy, jałmużny i postu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości