Podróże bez pozwolenia, praca bez ograniczeń. Saudyjki z nowymi prawami

TVN24


Władze królewskie Arabii Saudyjskiej wydały w czwartek szereg dekretów, przyznających kobietom dodatkowe prawa. Od tej pory saudyjskie kobiety będą mogły między innymi podróżować za granicę bez żadnego pozwolenia i starać się bez żadnych ograniczeń o pracę.

Zgodnie z nowymi przepisami saudyjski paszport będzie musiał zostać wydany każdemu obywatelowi tego kraju, który o to wystąpi, i żadna osoba w wieku powyżej 21 lat nie będzie potrzebowała pozwolenia na zagraniczną podróż.

Kobiety otrzymały także prawo do zarejestrowania narodzin dziecka, małżeństwa lub rozwodu oraz do otrzymania oficjalnych dokumentów rodzinnych i kwalifikowania się jako opiekun dla nieletnich dzieci.

Nowelizacja prawa dotyczy także kwestii zatrudnienia. Postanowiono, że wszyscy obywatele Arabii Saudyjskiej mają prawo do pracy bez względu na płeć, stopień niepełnosprawności lub wiek. Zwiększa to możliwości kobiet, które stanowią dużą część bezrobotnych Saudyjczyków.

Ważny krok

Nowelizacja prawa to ważny krok w kierunku podniesienia statusu kobiet w Arabii Saudyjskiej, które jeszcze do niedawna traktowane były przez przepisy jak obywatele drugiej kategorii - zwracają uwagę agencje informacyjne. Kobiety, niezależnie do wieku, musiały otrzymywać pozwolenie od mężczyzn na podejmowanie wielu ważnych w ich życiu decyzji.

Arabia Saudyjska pod międzynarodową presją już w zeszłym roku złagodziła pewne ograniczenia społeczne, zniesiono między innymi jedyny na świecie zakaz prowadzenia pojazdów dotyczący kobiet. Otrzymały one także prawo zasiadania na trybunach stadionów podczas meczów piłkarskich.

33-letni książę Muhammad ibn Salman, który w czerwcu 2017 roku mianowany został następcą tronu obiecuje zreformowanie Arabii Saudyjskiej i jej modernizację. Obok rozszerzania praw kobiet reformy obejmują też promowanie masowej rozrywki.

Autor: momo//now / Źródło: PAP