Świat

Tysiąc batów dla blogera. Władze oburzają się na krytykę

Świat

Amnesty InternationalBloger został uznany przez AI za więźnia sumienia

Arabia Saudyjska potępiła w oficjalnym oświadczeniu "niektóre kraje i organizacje międzynarodowe za wtrącanie się w kwestie ustawodawstwa Królestwa" po tym, jak sąd zdecydował w ubiegłym tygodniu o utrzymaniu wyroku chłosty dla liberalnego blogera Raifa Badawiego. Od stycznia, gdy skazany za obrazę islamu otrzymał serię pierwszych 50 batów, wyrok Arabii Saudyjskiej komentuje się na całym świecie.

"Oficjalny komentarz MSZ Arabii Saudyjskiej pokazuje, jak istotną sprawą stał się wyrok i traktowanie blogera" - komentuje piątkowe oświadczenie międzynarodowy serwis telewizji Al Dżazira, zwracając uwagę na to, że Saudyjczycy niezwykle rzadko przejmują się krytyką zachodnich krajów i organizacji broniących prawa człowieka i właściwie w ogóle nie komentują ich działań.

Wyrok 1000 batów utrzymany

W niedzielę 7 czerwca sąd w Rijadzie uznał, że kara w postaci 10 lat więzienia, grzywny w wysokości 260 tys. dolarów i 1000 batów jest odpowiednią dla liberalnego blogera i nie będzie już podlegała apelacji.

Rodzina Raifa Badawiego, która dostała w międzyczasie azyl w Kanadzie, zaapelowała po raz kolejny do króla Arabii Saudyjskiej o powstrzymanie wykonywania kary, a społeczność międzynarodową o nasilenie nacisków na rząd tego kraju. Na tym etapie tylko ułaskawienie króla może anulować wyrok wobec blogera.

Jak przekazała żona skazanego, Ensaf Haidar, druga kara chłosty - a pierwsza od stycznia - miała zostać wymierzona jej mężowi w piątek. Arabia Saudyjska poinformowała jednak tego dnia, że chłostę odłożono w czasie.

Skazany za obrazę islamu

31-letni obecnie Badawi został aresztowany w 2012 roku; władze w Rijadzie oskarżają go m.in. o cyberprzestępstwa oraz nieposłuszeństwo wobec nakazów wiary. Wcześniej przez cztery lata prowadził Liberal Saudi Network, internetowe forum wymiany opinii na tematy związane z religią i polityką, gdzie m.in. krytykował strażników moralności.

W styczniu bloger otrzymał pierwsze 50 batów; z resztą na razie wstrzymano się ze względu na zdrowie skazanego. Rodzina Badawiego twierdzi, że nie przeżyje on wykonania całej kary.

Autor: adso\mtom / Źródło: aljazeera.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Amnesty International