TVN24 | Świat

"Zgodziliśmy się koordynować nasze wysiłki w reagowaniu na konfrontacyjne zachowanie Rosji"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu w środę w Brukseli z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem stwierdził, że Stany Zjednoczone podzielają z Unią Europejską niepokój dotyczący agresji Rosji, zwłaszcza wobec jej sąsiadów.

- Podzielamy niepokój dotyczący agresji Rosji, zwłaszcza wobec jej sąsiadów. Mówiliśmy też o naszym wspólnym celu, jakim jest zapobieżenie wejściu Iranu w posiadanie broni atomowej - relacjonował przebieg rozmów sekretarz stanu USA Antony Blinken, dodając, że kolejnym tematem rozmowy z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem były Chiny, których działania "stanowią wyzwanie" dla ładu opartego na zasadach.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Postanowiliśmy wznowić dialog UE-USA na temat Chin. Wiemy, że możemy radzić sobie z Chinami najskuteczniej, jeśli pracujemy razem i koordynujemy nasze działania - zauważył szef amerykańskiej dyplomacji.

Zapowiedź koordynacji "w reagowaniu na konfrontacyjne zachowanie Rosji"

Josep Borrell doprecyzował, że dialog ten będzie polegał na regularnych spotkaniach urzędników wysokiego szczebla i ekspertów, na których będą omawiane m.in. kwestie ekonomiczne, bezpieczeństwa, praw człowieka oraz sposoby konstruktywnego angażowania Chin w rozwiązywanie wspólnych problemów, takich jak np. zmiany klimatu.

- Zgodziliśmy się koordynować nasze wysiłki w reagowaniu na konfrontacyjne zachowanie Rosji i zachęcać Rosję, by zaniechała podążania tą ścieżką. Nadal jesteśmy gotowi angażować się z Rosją w sprawy, w których mamy wspólny interes - zadeklarował Borrell.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP