Antony Blinken: liczymy na zakończenie procesu akcesji Szwecji do NATO

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Ministrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i Szwecji
Ministrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i Szwecji
Reuters Archive
Reuters ArchiveMinistrowie resortów obrony państw NATO rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i Szwecji

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyty w Szwecji wyraził nadzieję na akcesję tego kraju do NATO w nadchodzących tygodniach. Z kolei szef NATO Jens Stoltenberg w Oslo stwierdził, że Szwecja już teraz jest w bezpieczniejszym położeniu niż przed złożeniem wniosku o wejście do Sojuszu.

- Liczymy na zakończenie procesu akcesji Szwecji do NATO w nadchodzących tygodniach, spodziewamy się, że tak się stanie - oznajmił we wtorek w Lulea w północnej Szwecji sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- Szwecja i Finlandia podjęły konkretne działania, aby odpowiedzieć na obawy Turcji związane z wejściem tych państw do NATO - ocenił Blinken.

Sekretarz stanu USA pytany, na wspólnej z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem konferencji prasowej, czy Sztokholm zdąży wejść do NATO przed szczytem w Wilnie (11-12 lipca) odpowiedział, że "teraz jest na to czas".

Blinken zapewnił, że USA oraz sojusznicy podtrzymują gwarancje bezpieczeństwa. - Nie będziemy tolerować agresji wobec Szwecji bez względu na status tego kraju w NATO - podkreślił.

Premier Kristersson przekonywał, że "kontakty z Turcją są utrzymywane". Przypomniał, że w czwartek, 1 czerwca wchodzi w życie w Szwecji oczekiwane przez Turcję zaostrzenie przepisów antyterrorystycznych.

Antony Blinken w Szwecji

Według premiera Szwecji zaproszenie Blinkena do bazy lotniczej F 21 w Lulea, gdzie miała miejsce konferencja prasowa, ma związek z chęcią pokazania potencjału Szwecji w kwestii bezpieczeństwa.

- W tym samym czasie odbywają się manewry "Arctic Challenge 2023", w których biorą udział szwedzkie (myśliwce) Gripeny oraz amerykańskie F-16 oraz F-32 - podkreślił.

Blinken przybył do Szwecji, aby w środę wziąć udział w posiedzeniu Rady UE - USA ds. Handlu i Technologii. Wśród omawianych tematów będą m.in. polityka celna wobec Rosji i Chin, a także zielona transformacja.

Kristersson przypomniał, że nieprzypadkowo spotkanie zorganizowano w mieście Lulea na północy Szwecji, regionie bogatym w złoża metali ziem rzadkich.

Stoltenberg: Szwecja będzie członkiem Sojuszu

Szef NATO Jens Stoltenberg, który przebywa w swojej ojczyźnie w związku z odbywającym się w środę w stolicy Norwegii nieformalnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich sojuszu, powiedział, że "Szwecja będzie członkiem NATO". - Już teraz jest w bezpieczniejszym położeniu niż przed złożeniem wniosku o wejście do Sojuszu - oświadczył.

Na wtorkowej konferencji prasowej Stoltenberg wyraził zadowolenie z powodu zwiększenia przez państwa Europy wydatków na obronność. - NATO zapewnia Europie bezpieczeństwo, a 80 procent nakładów Sojuszu pochodzi od państw pozaeuropejskich - przypomniał. Z tego powodu, jak dodał, "ważne jest, aby kraje Europy skoncentrowały się na współpracy z NATO i uniknęły tworzenia podwójnych struktur".

Stoltenberg wyraził konieczność zagwarantowania, że po zakończeniu wojny w Ukrainie Rosja nie będzie miała możliwości ponownej inwazji na ten kraj.

Według norweskiego nadawcy publicznego NRK tematami środowych rozmów w Oslo oprócz kwestii tureckiej blokady wejścia Szwecji do NATO będą warunki członkostwa stawiane przed Ukrainą, kontrofensywa Ukrainy, szkolenie Ukraińców na samolotach F-16, a także kandydatury na następców Stoltenberga, którego kadencja kończy się jesienią.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości