TVN24 | Świat

Były przywódca ETA Antonio Urrutikoetxea uniewinniony

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Sąd w Paryżu orzekł, że Antonio Urrutikoetxea, oskarżony o kierowanie baskijską organizacją terrorystyczną na terenie Francji w latach 2011 - 2013, jest niewinny. Ternera we wrześniu ponownie stanie jednak przed francuskim wymiarem sprawiedliwości.

Paryski sąd orzekł w środę, że nie ma dostatecznych dowodów, by dowieść, że Antonio Urrutikoetxea, znany jako Josu Ternera, prowadził aktywną działalność we Francji w ETA w latach 2011-2013. Według oskarżenia, Ternera miał odgrywać kluczową rolę w przeprowadzanych wówczas operacjach. W czasie procesu były szef baskijskiej separatystycznej organizacji terrorystycznej zarzekał się, że zerwał wszelkie kontakty z terrorystami w 2006 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

70-letni Bask był ponownie sądzony w czerwcu tego roku za uczestnictwo w organizacji terrorystycznej, po tym, jak został skazany zaocznie na osiem lat więzienia w 2017 roku. Wtedy oskarżony ukrywał się przed policją.

Ternera przez 17 lat ukrywał się we Francji, gdzie został ujęty w maju 2019 roku w regionie Górna Sabaudia w ramach francusko-hiszpańskiej operacji. Podawał się wtedy za pochodzącego z Wenezueli pisarza.

Pomimo środowego wyroku uniewinniającego go od zarzutów dotyczących lat 2011 - 2013, Ternera będzie musiał ponownie stawić się przed francuskim sądem w połowie września, tym razem oskarżony o przynależność do baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA w latach 2002 - 2005.

Główny cel działań

ETA dokonała samorozwiązania 4 maja 2018 roku we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains. Ternera w nagranym wcześniej oświadczeniu poinformował o "całkowitym rozwiązaniu struktur baskijskiej organizacji". Za główny cel w swoich trwających 60 lat działaniach terrorystycznych ETA stawiała utworzenie niezależnego państwa Basków na terenie północnej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Wskutek jej akcji terrorystycznych śmierć poniosły, według danych MSW w Madrycie, 853 osoby, z czego połowę stanowili wojskowi i policjanci, a połowę cywile.

Członkowie ETA często współpracowali z innymi organizacjami terrorystycznymi, takimi jak irlandzka IRA, włoskie Czerwone Brygady czy zbrojne ugrupowania palestyńskie. Byli też wspierani przez reżim libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego i władze komunistycznej Kuby.

Ternera przewodził ETA w latach 80., kiedy doszło do jednego z najkrwawszych ataków organizacji - w 1987 roku w Saragossie przeprowadzono zamach na koszary Gwardii Cywilnej, w którym zginęło 11 osób, w tym pięcioro dzieci.

Odchodzenie od walki zbrojnej

Rozpoczęty pod koniec lat 90. proces odchodzenia od walki zbrojnej zaowocował deklaracją władz ETA z marca 2016 roku, w której przywódcy organizacji zapowiedzieli zamiar rozbrojenia się i przekazania swojego arsenału. W kwietniu 2017 roku ETA dostarczyła francuskim służbom adresy swoich 12 magazynów broni, a w kwietniu 2018 roku baskijscy separatyści oddali w Bajonnie dwie skrzynie z bronią palną.

Ówczesny premier Hiszpanii Mariano Rajoy zapowiedział, że mimo likwidacji struktur ETA członkowie tej separatystycznej organizacji będą musieli ponieść odpowiedzialność za akty terroru przeprowadzone na terytorium kraju.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP