Świat

Merkel 9 maja w Moskwie nie będzie. Przyjedzie dzień później. Do Polski "nie ma zaproszenia"

Świat

Aktualizacja:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie pojedzie 9 maja do Moskwy na oficjalne uroczystości związane z obchodami zakończenia II wojny światowej - poinformował w środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Czy będzie na Westerplatte 8 maja? Rzecznik odpowiada: kanclerz nie ma jeszcze zaproszenia do Polski; jeżeli dostanie, to "życzliwie" je rozpatrzy.

- Ze względu na działania Rosji na Krymie i we wschodniej Ukrainie udział w defiladzie wojskowej wydaje się jednak nieodpowiedni - podkreślił Steffen Seibert.

Ale Merkel ma się w Moskwie pojawić - dzień później, by złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod murem Kremla. Jak powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, na taką propozycję ze strony Berlina zgodził się Putin.

"Godne obchody"

- Wspólna pamięć o II wojnie światowej, w której Niemcy spowodowali tyle ofiar i cierpień, jest bardzo ważna dla kanclerz - zaznaczył Seibert. Jak dodał, obowiązek pielęgnowania pamięci o ofiarach pozostaje aktualny niezależnie od "dobitnej krytyki Niemiec pod adresem rosyjskiej postawy i rosyjskich działań wobec Ukrainy". O decyzji kanclerz zdecydowało zdaniem Seiberta przekonanie, że "należy jedno od drugiego oddzielić". - Kanclerz chce w odpowiedni sposób, godnie, uczcić zakończenie II wojny światowej i wyzwolenie od nazizmu - wyjaśnił Seibert, dodając, że wspólne złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza umożliwi godne obchody tej rocznicy.

Angela Merkel ostatni raz pojawiła się w Moskwie 6 lutego razem z prezydentem Francji Francois Hollande'em, by przygotować grunt pod spotkanie w Mińsku, które miało zakończyć wojnę na Ukrainie.

Weźmie udział w uroczystościach na Westerplatte?

Rzecznik niemieckiego rządu został zapytany w środę o ewentualny udział Merkel w uroczystościach na Westerplatte 8 maja, Seibert powiedział, że kanclerz federalna nie ma jeszcze zaproszenia do Polski. Jak dodał, jeżeli takie zaproszenie nadejdzie, Merkel "życzliwie" je rozpatrzy.

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że plany szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera związane z rocznicą nie zostały jeszcze "dopięte na ostatni guzik". Prezydent Joachim Gauck zamierza w 70. rocznicę zakończenia wojny odwiedzić jeden z radzieckich cmentarzy wojskowych w Brandenburgii. Seibert przekazał również, że Merkel przyjmie w najbliższy poniedziałek w Berlinie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

Komorowski zapowiada spotkanie na Westerplatte. I zapewnia: nie chodzi o zepsucie Rosjanom święta
Komorowski zapowiada spotkanie na Westerplatte. I zapewnia: nie chodzi o zepsucie Rosjanom świętaTOK FM

Autor: mtom,kg / Źródło: reuters, pap