Świat

Merkel: Trump w Polsce to nie powód do niepokoju

Świat


Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek w Hamburgu, że nie jest zaniepokojona wizytą prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie i jego spotkaniem z przywódcami krajów z Europy Środkowej i Wschodniej. Mam swoją agendę - wyjaśniła.

TRUMP W POLSCE. RAPORT SPECJALNY

TRUMP IN POLAND. READ IN ENGLISH

- Jeśli mam być szczera, to jego (Trumpa - red.) podroż do Polski i spotkanie z innymi szefami państw i rządów z Europy Środkowej i Wschodniej zupełnie mnie nie niepokoi. Mamy tutaj (w Hamburgu - red.) własną agendę - powiedziała Merkel dziennikarzom w przeddzień szczytu G20.

- Mamy różne poglądy na globalizm i musimy zobaczyć, co uda się nam wspólnie uzgodnić - dodała. - Uważam, że możemy tak ukształtować globalizację, że wszyscy na niej wygrają. Nie musi być tak, że tam, gdzie są wygrani, są też zawsze przegrani. To jest mój cel, nad którym pracuję - wyjaśniła szefowa rządu.

Merkel powiedziała, że porozumienie w sprawie klimatu, pomimo wycofania się USA z umowy paryskiej, jest nadal możliwe. - Moją rolą jako gospodarza (G20 - red.) jest poszukiwanie kompromisów - zauważyła.

Zastrzegła, że nie zamierza odgrywać roli pośrednika w kontaktach między Trumpem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: