Merkel i Morawiecki złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza

TVN24

Zakończyły się XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowetvn24
wideo 2/11

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Angela Merkel w wojskowej asyście honorowej złożyli w piątek po południu wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Był to ostatni oficjalny punkt wizyty niemieckiej przywódczyni, która przybyła do Polski na dwustronne konsultacje międzyrządowe.

W czasie uroczystości na stołecznym Placu Piłsudskiego szefom rządów Polski i Niemiec, Mateuszowi Morawieckiemu i Angeli Merkel, towarzyszyli ministrowie, którzy wzięli udział w piątkowych konsultacjach międzyrządowych. Orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe obu krajów.

Wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza "gestem symbolicznym"

Wcześniej, na wspólnej konferencji prasowej z Morawieckim, Merkel podkreśliła "bardzo symboliczny" charakter gestu, jakim jest wspólne złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

- To jest również coś, co przypomina o naszej wielce trudnej historii - wskazała kanclerz. Podkreśliła, że Polska i Niemcy dążą do pokojowego i przyjaznego rozwoju.

Piątkowe spotkanie Morawieckiego z Merkel było już piątym w tym roku. Ostatnie odbyło się w połowie października w Brukseli na marginesie unijnego szczytu.

Polsko-niemiecka deklaracja o dalszej współpracy

Podczas pobytu niemieckiej delegacji rządowej w Polsce ministrowie spraw zagranicznych przyjęli "wspólną deklarację dotyczącą najważniejszych obszarów współpracy polsko-niemieckiej, potwierdzając wolę rozwijania relacji bilateralnych oraz w ramach partnerstwa w UE i NATO, a także w innych formatach, w tym w formacie Trójkąta Weimarskiego" - podano w komunikacie biura prasowego polskiego MSZ.

Wśród tematów poruszonych podczas spotkania Jacka Czaputowicza i Heiko Maasa znalazły się także m.in.: polityka bezpieczeństwa, brexit, wspólne ramy finansowe oraz migracja.

"Rozmówcy z satysfakcją odnotowali wznowienie po rocznej przerwie, spowodowanej wyborami w Niemczech, formatu regularnych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Ministrowie byli zgodni, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest warunkiem niezbędnym dla przyszłości integracji europejskiej" - podkreślił resort dyplomacji.

W komunikacie przytoczono uwagę Czaputowicza, który wskazał na wspólne poglądy Polski i Niemiec w kwestiach polityki europejskiej, m.in. co do znaczenia wspólnego rynku, czterech swobód i zapewnienia konkurencyjności Unii Europejskiej.

"Obie strony zobowiązały się ponadto do wzmacniania wielostronnego porządku międzynarodowego opartego na prawie, w szczególności do ścisłej współpracy w czasie wspólnego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2019 roku oraz na forum ONZ" - czytamy w komunikacie.

Czaputowicz wyraził "zadowolenie z otwartości strony niemieckiej"

Według relacji resortu dyplomacji polski minister spraw zagranicznych przedstawił przy okazji spotkania stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2, podkreślając znaczenie dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do UE. Czaputowicz zaapelował ponadto o "pożądane wypełnienie uzgodnionych na forum NATO kryteriów wydatków obronnych w celu poprawienia wyposażenia i wyszkolenia naszych wojsk", co - jak zaznaczył polityk - leży w naszym wspólnym interesie. W dyskusji dotyczącej stosunków dwustronnych wyraził "zadowolenie z otwartości strony niemieckiej na ideę dialogu ekspertów obu krajów w sprawie reparacji i odszkodowań" oraz "zachęcił do kontynuacji takich debat".

Czaputowicz zaproszony przez Maasa do Berlina

Szef dyplomacji oświadczył ponadto, że Polsce zależy na "podniesieniu wiedzy w Niemczech na temat polskiego męczeństwa w czasach II wojny światowej". Wyraził gotowość włączenia się przez nasz kraj w "działania upamiętniające polskie ofiary, a także programy edukacyjne skierowane do młodego pokolenia" oraz poinformował o planowanych działaniach strony polskiej w związku z przypadającą w 2019 roku 80. rocznicą wybuchu wojny.

Jak poinformował resort dyplomacji, Czaputowicz otrzymał od niemieckiego ministra zaproszenie do Berlina, by tam jeszcze w bieżącym roku kontynuować rozmowy.

Autor: KB,tmw//now,rzw / Źródło: PAP