Świat

Angela Merkel w Państwie Środka

Świat


Kanclerz Niemiec Angela Merkel wzywa Chiny do walki z produkcją podróbek towarów i włączenia się w ochronę klimatu na Ziemi. W czasie pobytu w Pekinie ma jednak również rozmawiać o prawach człowieka.

Oficjalna wizyta pani kanclerz rozpoczęła się od godzinnej rozmowy z premierem Wen Jiabao - głównie na tematy gospodarcze. Angela Merkel podkreśliła, że wszystkie kraje dbając o swój rozwój gospodarczy powinny przestrzegać tych samych reguł. Wskazała, że Chiny powinny ostrzej zwalczać produkcję podróbek markowych towarów. Wezwała także do stosowania bardzie efektywnych technologii, które nie obciążałyby nadmiernie środowiska naturalnego i ograniczałyby nadmierną emisję dwutlenku węgla.

Premier Wen co prawda zapewnił o dalszych staraniach o ochronę środowiska, jednak jednocześnie podkreślił, że Chiny dopiero od kilku lat przyczyniaja się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Obiecał też podjęcie kroków przeciwko pirackiej produkcji kopii markowych towarów, podkreślając, że należy to traktować jako międzynarodowy problem w dziedzinie współpracy ekonomicznej.

Według agencji dpa, premier Wen zapewnił o zdecydowanych działaniach wobec dokonywanych przy ataków hakerów na komputery niemieckich agend rządowych. Nie ustosunkował się jednocześnie do przypuszczeń prasy o udziale chińskiej armii w tych atakach, ale zadeklarował, że widzi w tym "ogólny problem epoki Internetu". - Rząd Chin chce współpracować z Niemcami w tej kwestii - oświadczył według dpa Wen Jiabao.

Wypowiedz ta ma związek z ujawnieniem przez niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, że chińscy hakerzy uzyskali tajne informacje rządowe z Niemiec, wprowadzając do rządowego systemu komputerowego tzw. trojany - rodzaj wirusów komputerowych. Tygodnik podał, że zainfekowane zostały systemy komputerowe niektórych niemieckich ministerstw, a ślady tej działalności wyraxnie prowadzą do Chin.

Angela Merkel wspomniała też o kwestii wolności słowa oraz praw człowieka w Chinach, jednak w depeszach agencyjnych sprawa ta nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Szefowa niemieckiego rządu ma spotkać się w wtorek w Pekinie z chińskimi dziennikarzami na dyskusji na temat wolności prasy.

Bieżąca wizyta niemieckiej kanclerz jest już drugą podróżą do Chin od początku jej urzędowania, co według niemieckich mediów świadczy, że niemiecki rząd nadaje duże znaczenie utrzymaniu dobrych stosunków niemiecko-chińskich.

Źródło: PAP, Spiegel