Merkel: rozwiązanie konfliktu na Bałkanach w interesie Europy

TVN24


Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że rozwiązanie konfliktu na Bałkanach Zachodnich leży w interesie całej Europy. W Berlinie odbywa się spotkanie szefów rządów i państw regionu zainicjowane przez kanclerz RFN i prezydenta Francji.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem Angela Merkel oświadczyła, że istnieje poczucie wspólnej odpowiedzialności za stabilność regionu i europejską perspektywę tych krajów. - Co nie oznacza przystąpienia do Unii Europejskiej - zastrzegła.

Konferencja poświęcona Bałkanom Zachodnim

W zorganizowanej z inicjatywy Merkel i Macrona konferencji poświęconej Bałkanom Zachodnim biorą udział przywódcy Niemiec i Francji, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz szefowie państw i rządów z Bałkanów Zachodnich. Głównym celem spotkania jest próba ożywienia procesu normalizacji stosunków między Serbią a Kosowem.

Niemiecka kanclerz zastrzegła, że celem szczytu nie jest podejmowanie wiążących decyzji, lecz rozpoznanie pozytywnych możliwości rozwoju sytuacji w regionie i niedopuszczenie do eskalacji konfliktów. Jako przykład pozytywnego podejścia do rozwiązywania trudnych spraw Angela Merkel podała Macedonię, która w lutym zgodziła się na zmianę nazwy na Macedonię Północną i tym samym zakończyła trwający wiele lat spór z Grecją.

- Nie mamy zamiaru dyktować Belgradowi i Prisztinie rozwiązania - powiedział Emmanuel Macron, odnosząc się do trwającego impasu w rozmowach między Serbią a Kosowem. Podkreślił jednocześnie, że stabilność Bałkanów Zachodnich to też kwestia stabilności Europy.

Autor: kb//now / Źródło: PAP