Świat

Zdjęcia za 5000 euro, apel o lepszy klimat, spotkanie z Merkel. Obama w Niemczech

Świat


Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w piątek w Berlinie z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą. Tematem rozmowy miały być relacje transatlantyckie.

Zamknięte dla mediów spotkanie Baracka Obamy i Angeli Merkel trwało półtorej godziny.

Zdjęcie z Obamą za 5000 euro

Były prezydent USA Barack Obama przebywa w Niemczech od czwartku. Wizytę rozpoczął od wystąpienia na World Leadership Summit - komercyjnej imprezie, w czasie której na widowni zasiadło ponad 14 tys. osób.

Najtańsze wejściówki kosztowały 70 euro, najdroższe - uprawniające do pamiątkowego zdjęcia z Obamą - 5 tys. euro.

Obama krytykuje Trumpa

Były amerykański przywódca podczas spotkania w Kolonii ostro krytykował politykę klimatyczną obecnej administracji USA, nie wymienił jednak ani razu imienia i nazwiska prezydenta Donalda Trumpa.

Barack Obama wyraził nadzieję, że USA "niedługo znów będą liderem w dziedzinie ochrony klimatu". Przypomniał, że stan Kalifornia na własną rękę realizuje porozumienie klimatyczne z Paryża.

Apel na rzecz walki o klimat

Zaapelował do młodzieży, żeby głosowała na proklimatyczne ugrupowania. - Wówczas zmiany na lepsze zaczną zachodzić bardzo szybko - uważa polityk Partii Demokratycznej.

W sobotę Obama spotka się w niemieckiej stolicy z 300 młodymi działaczami z całej Europy angażującymi się na rzecz społeczeństwa obywatelskiego czy ochrony klimatu.

Niemiecka "obamonostalgia"

Jest to już druga wizyta Obamy w Niemczech, odkąd przestał pełnić urząd w 2017 roku. Jako prezydent odwiedzał RFN czterokrotnie. Obama był zawsze popularny wśród Niemców. W 2013 roku 60 proc. mieszkańców RFN oceniało go pozytywnie, 24 proc. - negatywnie.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP