Angela Merkel dziękuje USA za pomoc przy zjednoczeniu Niemiec

Świat

Aktualizacja:

Nigdy nie zapomnimy, że Stany Zjednoczone z Georgem Bushem na czele tak nam pomogły na drodze do zjednoczenia - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z amerykańskim sekretarzem stanu Mike'em Pompeo.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w przeddzień 30 rocznicy upadku Muru Berlińskiego z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo.

- To jest szczególnie wzruszające dla mnie. Żyłam i studiowałam po drugiej stronie żelaznej kurtyny. To, że jesteśmy dziś bliskimi partnerami, przyjaciółmi, że Stany Zjednoczone z Georgem Bushem na czele tak nam pomogły na drodze do zjednoczenia - tego nigdy nie zapomnimy - zapewniła szefowa niemieckiego rządu w oświadczeniu wygłoszonym przed dziennikarzami w obecności Mike'a Pompeo przed rozpoczęciem oficjalnych rozmów z nim.

Zapowiedziała, że wśród tematów, jakie zostaną poruszone podczas spotkania będzie sytuacja w Afganistanie, Syrii i Libii, a także konflikt na Ukrainie.

- Niemcy chcą odgrywać aktywną rolę w rozwiązywaniu tych problemów - zapewniła. Mike Pompeo z kolei podkreślał znaczenie relacji i współpracy między Berlinem a Waszyngtonem.

"Niemcy są wyjątkowo ważnym partnerem dla nas"

- Powinniśmy być dumni z pracy, którą wspólnie wykonaliśmy. Powinniśmy przypominać obywatelom Niemiec, obywatelom Stanów Zjednoczonych i całemu światu o sile naszej współpracy. Kanclerz jest przyjacielem Stanów Zjednoczonych. Niemcy są wyjątkowo ważnym partnerem dla nas. NATO zaś potrzebuje wspólnego wysiłku, żeby pozostać siłą działającą na rzecz dobra na świecie - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Podczas drugiego dnia wizyty w RFN Pompeo weźmie jeszcze udział w odsłonięciu pomnika Ronalda Reagana na tarasie ambasady USA w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: MIKE POMPEO W BERLINIE

Napięte relacje amerykańsko-niemieckie

Relacje między Waszyngtonem a Berlinem w czasie kadencji prezydenta Trumpa są napięte. Administracja USA zarzuca władzom RFN zbyt małe wydatki na obronność, robienie interesów z Rosją poprzez gazociąg Nord Stream 2, uzależnianie Europy od rosyjskich surowców, zbyt wysoką nadwyżkę w handlu i zbytnią pobłażliwość wobec Iranu.

Trump grozi Niemcom wprowadzeniem karnych ceł na ich samochody. Niemcy z kolei uważają, że domagając się większych wydatków na cele obronne, prezydent USA de facto wspiera własny przemysł zbrojeniowy, a za krytyką Nord Stream 2 kryje się chęć zwiększenia eksportu amerykańskiego gazu skroplonego do Europy.

Podczas swojej dwudniowej wizyty sekretarza stanu USA stara się łagodzić kontrowersje i często podkreśla, że Niemcy są wiarygodnym partnerem w kształtowaniu międzynarodowego ładu.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP