Merkel będzie zabiegać o rozmowy akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom\kwoj
Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła, że na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu będzie zabiegać o rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z państwami Bałkanów Zachodnich - Albanią i Macedonią Północną. Poinformowała o tym po spotkaniu z premierem Albanii Edim Ramą.

- Przede wszystkim, na następnej Radzie Europejskiej w marcu chcemy osiągnąć porozumienie, żeby zacząć negocjacje akcesyjne z Albanią i także Macedonią Północną - oznajmiła szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel po spotkaniu z premierem Albanii Edim Ramą. - Oba kraje dużo osiągnęły. Będziemy teraz ciężko pracować, aby osiągnąć pożądane wyniki w marcu - zapewniła Merkel.

Angela Merkel i premier Albanii Edi Rama
PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Kraje UE "jednomyślne" co do przyszłości Bałkanów Zachodnich w UE

W piątek również przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że UE w najbliższych tygodniach będzie prowadzić intensywne dyskusje na temat rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. Jak podkreślił, wszystkie kraje członkowskie są jednomyślne co do tego, że przyszłość Bałkanów Zachodnich jest w UE.

Nadzieje Albanii i Macedonii Północnej na rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa w UE zostały w październiku 2019 roku zablokowane przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Spowodowało to głębokie rozczarowanie w obu krajach bałkańskich i wywołało negatywne komentarze unijnych przywódców, m.in. Jean-Claude’a Junckera, ówczesnego przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Według doniesień medialnych stanowisko Paryża uległo od tamtego czasu zmianie.

Źródło: PAP

mart\mtom\kwoj