Świat

"Szczególna więź między ludźmi". Prezydent spotkał się z grecką Polonią

Świat

Andrzej Duda w Grecji spotkał się z Polakami i ich potomkami
Andrzej Duda w Grecji spotkał się z Polakami i ich potomkamiTVN 24
wideo 2/30

Polacy przybywający do Grecji w latach 80. byli przyjmowani przez Greków z życzliwością, była to w jakimś sensie odpowiedź na gest Polaków, którzy pod koniec lat 40. przyjęli Greków - mówił we wtorek w Atenach na spotkaniu z Polonią prezydent Andrzej Duda.

Prezydent i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, którzy od niedzieli przebywają w Grecji z oficjalną wizytą, spotkali się we wtorek z przedstawicielami Polonii. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe kilkunastu lokalnym działaczom.

Duda o "szczególnej więzi"

- Przyjechaliście tutaj w latach 80., by godnie żyć w wolnym kraju - zwrócił się do uczestników spotkania.

Mówił, że Polacy zostali przyjęci w Grecji w latach 80. z życzliwością, wielu otrzymało pomoc. - W jakimś sensie była to też odpowiedź Greków na gest Polaków, którzy na przełomie lat 40. i 50. przyjęli, przygarnęli do siebie, do polskiego społeczeństwa ludzi, którzy przyjechali z Grecji, także dlatego, że musieli ją opuścić, nie dlatego, że chcieli - powiedział Duda. Po zakończeniu wojny domowej w Grecji (1946-1949) Polska przyjęła ponad 13 tys. uchodźców z tego kraju. - To buduje szczególną więź pomiędzy ludźmi, narodami, społeczeństwami. Jest wiele małżeństw polsko-greckich, przyjaźni, są koledzy ze szkoły - podkreślił Duda. Dziękował Polakom za budowanie w Grecji "dobrej marki Polski".

Polski prezydent ocenił również, że do tej pory relacje Polski z Grecją nie były wystarczająco intensywne. Według niego Grecja - jeden z krajów członkowskich UE, rocznie odwiedzany przez prawie milion Polaków - powinna być w stałym rozkładzie wizyt najważniejszych przedstawicieli polskiego państwa. - Trzeba te relacje bezpośrednie odbudowywać - podkreślił.

Pierwsza wizyta od 1998 roku

Wizyta prezydenta jest pierwszą wizytą prezydenta w Grecji od 1998 r. Andrzej Duda uznał, że jego wizyta miała dobry komponent biznesowy. - Mówię o tym, bo chciałbym, żeby nas tutaj było jeszcze więcej, nie w znaczeniu tym, że będziemy się tutaj przeprowadzać, bo ja bym wolał, żebyście państwo się z powrotem przeprowadzili do Polski, ale w tym znaczeniu, że będziemy tutaj częściej i bardziej, że Polska będzie widoczna - podkreślił.

Duda prosił Polaków o to, by świętowali w przyszłym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości tak, by Polskę było w Grecji widać. Prezydent zwrócił też uwagę na grecki akcent tej rocznicy. Przypomniał, że "Grecja była jednym z pierwszych państw, które uznały odrodzoną Rzeczpospolitą". Dodał, że w 2019 r. przypadać będzie 100. rocznica ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Grecją. Szacuje się, że grecka Polonia liczy obecnie około 30 tys. osób. To zaledwie połowa liczby sprzed kryzysu ekonomicznego, z którym Grecja zmaga się od ponad ośmiu lat. Wcześniej w tym kraju mieszkało ponad 60 tys. Polaków.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP