Świat

"Jesteśmy tutaj, bo jesteśmy częścią Unii i NATO". Andrzej Duda na szczycie Trójmorza

Świat

Prezydent Duda na szczycie Trójmorza w Bukareszcie
Prezydent Duda na szczycie Trójmorza w Bukareszcietvn24
wideo 2/4

- Państwa Trójmorza chcą być, i w gruncie rzeczy są współtwórcami Europy Środkowej - mówił prezydent Andrzej Duda w Bukareszcie w pierwszym dniu szczytu Inicjatywy Trójmorza. Poparcie dla inicjatywy wyrazili między innymi prezydent Donald Trump i rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

- Z wielką satysfakcją przyjmuję fakt, że - trzy lata od momentu inauguracji w Nowym Jorku Inicjatywy Trójmorza - znajdujemy się dzisiaj w tak zaawansowanym etapie współpracy. Uczestniczymy w trzecim szczycie Trójmorza oraz w pierwszym Forum Biznesowym, które jest wydarzeniem towarzyszącym, ale dla nas niezwykle ważnym - mówił prezydent Andrzej Duda.

"Jesteśmy częścią Unii i NATO"

- Świadomi wyzwań stojących przed naszym regionem, kontynuujemy naszą ambitną politykę modernizacji regionów. Chcemy być - i w gruncie rzeczy jesteśmy - politycznymi praktykami, współtwórcami Europy Środkowej - sprawczej i podmiotowej w skali globalnej - podkreślił Duda.

- Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki były i są nadal dwoma zwornikami dla Inicjatywy Trójmorza. Tożsamość Inicjatywy Trójmorza jest zdeterminowana naszą europejskością i naszą transatlantyckością - mówił. - Jesteśmy dzisiaj tutaj, ponieważ jesteśmy częścią Unii i NATO, jesteśmy świadomymi i odpowiedzialnymi członkami przestrzeni euroatlantyckiej, dlatego nie wyobrażam sobie, aby Trójmorze mogło działać poza tymi granicami, ani tym bardziej wbrew tym organizacjom oraz ich wartościom - podkreślił prezydent RP.

- Chcemy, aby Europa Środkowa była rozwiniętą, dobrze zintegrowaną i bezpieczną częścią świata euroatlantyckiego - zapewnił.

Prezydent wskazywał, że po kilkumiesięcznych konsultacjach stworzona została lista projektów priorytetowych Trójmorza, które będą kluczem do powodzenia dla gospodarek, społeczeństw i państw Inicjatywy. - Ta mapa Trójmorza obejmuje takie inwestycje jak droga Via Carpatia czy korytarz gazowy północ-południe. Jednak pojawiają się na niej także nowe pomysły, najnowocześniejsze rozwiązania cyfrowe i transportowe. W kolejnych latach wszystkie te projekty będą przedmiotem pogłębionych prac Trójmorza – zaznaczył Duda.

Trump: inicjatywa ma wielki potencjał

Prezydent USA Donald Trump w liście do uczestników Forum Biznesu, zorganizowanego z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie przypomniał, że brał udział w poprzednim szczycie w 2017 roku, podczas którego - jak podkreślił - potwierdził "silne poparcie Stanów Zjednoczonych na rzecz Inicjatywy Trójmorza i naszego wspólnego zaangażowania na rzecz rozwoju infrastruktury, poprawy relacji biznesowych, wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i redukcji barier w wolnym, sprawiedliwym i wzajemnym handlu w Europie Środkowej i Wschodniej". Trójmorze "ma wielki potencjał służący osiągnięciu celów w tych i innych ważnych dziedzinach współpracy" - dodał prezydent USA.

"Zależy nam na tym"

- To ważna inicjatywa. Dotyczy połączeń między krajami. Wszystkie te morza należą w części do terytorium UE. Zależy nam na tym i to naturalne, że szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker bierze udział w szczycie - powiedział w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

W szczycie biorą udział przedstawiciele 12 państw Trójmorza, czyli krajów położonych między Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim i Morzem Czarnym (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier).

W trakcie Forum Biznesowego Trójmorza podpisane zostały dwa dokumenty: deklaracja o powołaniu Sieci Izb Handlowych Trójmorza i Rady Biznesowej Trójmorza oraz list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza.

Deklarowanym celem inicjatywy jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Drugiego dnia szczytu, we wtorek, Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Andrzej Duda bezpośrednio z Rumunii poleci do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP