TVN24 | Świat

"Wzywam władze rosyjskie". Andrzej Duda na forum Rady Praw Człowieka ONZ

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP
Andrzej Duda w ONZ wezwał władze Rosji do uwolnienia Nawalnego
Andrzej Duda w ONZ wezwał władze Rosji do uwolnienia NawalnegoTVN24
wideo 2/2
TVN24Andrzej Duda w ONZ wezwał władze Rosji do uwolnienia Nawalnego

Na forum Rady Praw Człowieka ONZ prezydent Andrzej Duda wezwał w poniedziałek władze Białorusi do odejścia od polityki ucisku na rzecz dialogu, a władze Rosji do uwolnienia Aleksieja Nawalnego. Mówił też o pandemii COVID-19 jako najpilniejszym wyzwaniu dla świata. Ponadto ocenił, że wolność religii i wyznania jest jednym z podstawowych praw człowieka i wymaga ochrony na całym świecie.

Polska została wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ w października 2019 roku na kadencję obejmującą lata 2020-2022. Prezydent Andrzej Duda wziął w poniedziałek udział w debacie tego gremium, która ze względu na pandemię COVID-19 odbyła się w formie wideokonferencji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Duda: COVID największym wyzwaniem dla świata

Jak ocenił Andrzej Duda, rozprzestrzenianie się COVID-19 i próby jego powstrzymania stanowią najpilniejsze wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. - Pandemia pokazała, że żadne społeczeństwo ani żaden kraj, biedny czy bogaty, i żadna część świata nie jest odporna na jej negatywny wpływ i skutki uboczne - powiedział.

Zwrócił uwagę, że COVID-19 podniósł kwestię opieki zdrowotnej, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa zdrowotnego do rangi podstawowych praw człowieka. Przestrzegał, że nie możemy pozwolić, aby pandemia przyczyniła się do jeszcze większego wykluczenia w świecie, do podziału na bogatych i biednych.

Andrzej Duda podczas debaty Rady Praw Człowieka ONZTVN24

Duda: wzywam władze białoruskie

Polski prezydent zaznaczył, że - jako przywódca państwa leżącego w Europie Środkowej - chce zwrócić uwagę na sytuację w krajach graniczących z Polską: na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie. Powiedział, że po wyborach prezydenckich tysiące Białorusinów wyszły na ulice, aby skorzystać z przysługujących im podstawowych demokratycznych praw. - Skala represji ze strony białoruskiego reżimu, która nastąpiła później, była wręcz alarmująca - mówił.

Protesty na Białorusi TUT.by

Podkreślił, że w tej sytuacji społeczność międzynarodowa nie może milczeć, a każdy kraj musi wypełniać swoje zobowiązania wynikające z międzynarodowego prawa w zakresie praw człowieka. - Wzywam władze białoruskie do odejścia od polityki ucisku na rzecz polityki dialogu - powiedział prezydent.

Duda: wzywam władze rosyjskie

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że "Białoruś nie jest jedynym krajem w naszym regionie, którego władze stosują represje polityczne wobec swojego społeczeństwa". Jak mówił, "dobitnie pokazała to Federacja Rosyjska w masowych zatrzymaniach pokojowych demonstrantów, którzy zebrali się, aby wyrazić swoje poparcie dla Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników".

- Nie są oni znani z imienia i nazwiska, a ich los w wielu przypadkach pozostaje nieznany, ale bazując na naszym doświadczeniu, możemy ocenić, że może być on tragiczny - powiedział prezydent.

W jego opinii "przywracanie podejścia 'business-as-usual' w stosunkach z Rosją i oczekiwanie, że wpłynie ono na zachowanie Kremla, jest naiwne". - Nie na tym polega właściwy dialog. Właściwy dialog oznacza konieczność przestrzegania pewnych standardów, a w przypadku Rosji te standardy się nie poprawiają, lecz ulegają pogorszeniu - powiedział prezydent.

- Wzywam władze rosyjskie do wywiązania się ze swoich zobowiązań międzynarodowych i uwolnienia Aleksieja Nawalnego oraz jego aresztowanych zwolenników - oświadczył.

CZYTAJ TAKŻE: Sankcje Brukseli za uwięzienie Nawalnego. Reuters: na czarnej liście Komitet Śledczy i Gwardia Narodowa >>>

"Polska jednoznacznie potwierdza swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy"

Prezydent RP ocenił, że społeczność międzynarodowa "powinna również nadal zwracać baczną uwagę na fatalną sytuację w zakresie praw człowieka na terytoriach Ukrainy znajdujących się pod kontrolą rosyjskich sił okupacyjnych lub wspieranych przez Rosję separatystów".

- Polska jednoznacznie potwierdza swoje poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach - powiedział Duda.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 roku

Prezydent: wolność religii i wyznania jednym z podstawowych praw człowieka

W wystąpieniu prezydent mówił też o kwestii prześladowań religijnych. - Należy podkreślić, że wolność religii i wyznania jest jednym z podstawowych praw człowieka i wymaga ochrony na całym świecie. Naruszanie tego podstawowego prawa powinno być skuteczniej zwalczane przez społeczność międzynarodową - powiedział Duda.

ZOBACZ TAKŻE: Sondaż dla UNHCR: polskie społeczeństwo jest zdecydowanie przychylne uchodźcom >>>

Podkreślił, że Polska jest szczególnie zaniepokojona nasilającym się zjawiskiem dyskryminacji i prześladowań religijnych chrześcijan i innych mniejszości religijnych. Przypomniał, że w 2019 r. Zgromadzenie Ogólne ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie.

- Polska angażuje się również w ochronę grup wrażliwych, w tym dzieci, osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Musimy bronić tych, którzy nie są w stanie obronić się sami. Musimy dążyć do solidarności - powiedział prezydent.

Duda poruszył też kwestię wolności słowa. - Musimy zadbać o to, by w dobie rewolucji cyfrowej taką pozostała. Dlatego zadaniem, które stoi przed nami, jest budowanie otwartej sfery publicznej w domenie cyfrowej - powiedział.

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24