Przedstawiciele polskich władz żegnają zmarłą królową Elżbietę II

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda, składając kondolencje po śmierci Elżbiety II, napisał, że "była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką". Premier Mateusz Morawiecki, wspominając zmarłą królową, napisał, że była "ikoną, symbolem potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa". Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau powiedział, że brytyjska monarchini stanowiła wzór cnót monarszych w czasach, które monarchii bynajmniej nie sprzyjały. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Elżbieta II "z pewnością pozostanie w pamięci nie tylko wielu pokoleń Brytyjczyków, ale i całego świata".

Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała od 1952 roku - dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.

Kondolencje rodzinie królewskiej i wszystkim Brytyjczykom złożył prezydent Andrzej Duda. "Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie jej brakowało i będzie pamiętana w Polsce i na całym świecie" - napisał prezydent we wpisie na Twitterze.

"Odeszła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II z dynastii Windsorów, najdłużej panujący monarcha w historii tego państwa. Ikona, symbol potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa, ukochana przez Brytyjczyków. Była również głową 14 innych państw należących do brytyjskiej Wspólnoty Narodów" - napisał z kolei premier Mateusz Morawiecki we wpisie zamieszczonym na Facebooku.

Elzbieta II - napisał szef rządu - "zasiadała na tronie przez 70 lat, a jej życiorys stanowi prawdziwą kronikę dziejów świata, zwłaszcza burzliwego wieku XX oraz olbrzymich geopolitycznych, społecznych i technologicznych zmian, których była świadkiem". "Miałem zaszczyt poznać Ją osobiście. Niech spoczywa w pokoju" - napisał premier.

Rau: stanowiła wzór cnót monarszych

Zmarłą brytyjską monarchinę wspominał też szef MSZ Zbigniew Rau. - Królowa Elżbieta II stanowiła wzór cnót monarszych w czasach monarchii bynajmniej niesprzyjających. W swojej służbie publicznej wymagała zawsze dużo więcej od siebie niż od wszystkich pozostałych – powiedział dziennikarzom szef polskiej dyplomacji. Zaznaczył, że brytyjska królowa "była przekonana, że jest w stanie służyć dobru wspólnemu, dobru swoich poddanych niezależnie od okoliczności".

- Rzeczywiście to najczęściej udawało się jej uczynić. Jako taka pozostanie w pamięci bynajmniej nie tylko Brytyjczyków czy społeczeństw brytyjskiej wspólnoty narodowej, ale też nas wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogli poznać jej życie i pracę – stwierdził minister Rau.

Kaczyński: Elżbieta II uosabiała ciągłość Wielkiej Brytanii

Do śmierci królowej odniósł się także Jarosław Kaczyński.

- Z żalem i smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Przeszło siedemdziesiąt lat była władczynią, która uosabiała ciągłość Wielkiej Brytanii, ale w pewnym sensie również ciągłość całej zachodniej kultury, tradycji oraz cywilizacji. Z pewnością pozostanie w pamięci nie tylko wielu pokoleń Brytyjczyków, ale i całego świata - przekazał prezes PiS.

Pogorszenie stanu zdrowia

Stan zdrowia Elżbiety II pogorszył się w środę - wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że ze względu na zalecenie lekarzy, by odpocząć, odwołała ona zaplanowane wirtualne spotkanie z członkami Tajnej Rady. Wczesnym popołudniem przekazano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy w związku z tym, że są oni zaniepokojeni jej stanem zdrowia.

W czwartek wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że królowa Elżbieta zmarła "spokojnie w Balmoral dziś po południu".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości