TVN24 | Świat

Duda po spotkaniu z Erdoganem: jako członkowie NATO mamy z Turcją wspólne cele

TVN24 | Świat

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Prezydent Duda w Turcji o podpisanych umowachTVN24
wideo 2/5
TVN24Prezydent Duda w Turcji o podpisanych umowach

Głównym celem jest to, aby nasze państwa były bezpieczne i aby ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwa militarne w przestrzeni wokół nich i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił w poniedziałek w Ankarze prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie z zawartych umów, w tym kontraktu na tureckie bezzałogowce, mówił również między innymi o współpracy w dziedzinie turystyki. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Polska jest "strategicznym współpracownikiem".

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Na konferencji prasowej po rozmowach zwrócił uwagę na podpisane podczas wizyty umowy, w tym o zakupie przez Polskę tureckich bezzałogowych statków powietrznych zdolnych przenosić uzbrojenie.

- Cieszę się, że działamy wspólnie w NATO, mając wspólne cele. Tym głównym jest to, aby nasze państwa były bezpieczne i aby ograniczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwa militarne w przestrzeni wokół naszych państw i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent RP.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kupujemy cztery zestawy taktycznego sytemu Bayraktar TB2

Wyraził zadowolenie ze współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów i zawartych umów, w tym umowy o współpracy w ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz kontraktu na tureckie bezzałogowce.

Umowa, podpisana ze strony polskiej przez szefa MON Mariusza Błaszczaka, przewiduje zakup czterech zestawów taktycznego sytemu Bayraktar TB2 z 24 statkami powietrznymi, które przenoszą nie tylko wyposażenie rozpoznawcze, ale można je także uzbroić w pociski przeciwpancerne. Pierwszy zestaw ma zostać dostarczony w przyszłym roku.

Model drona średniego zasięgu Bayraktar TB2 zamieszczony przez szefa MON na TwitterzeTwitter/@mblaszczak

Duda zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się przed planowanym na 14 czerwca szczytem NATO. Dodał, że rozmowa z Erdoganem dotyczyła również bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego, suwerenności i międzynarodowo uznanych granic Ukrainy oraz sytuacji w Syrii i Libii. Przypomniał, że w programie jego wizyty jest spotkanie z polskimi żołnierzami sojuszniczej misji wsparcia Turcji w nadzorze wschodniej granicy Sojuszu.

Prezydent Duda o wymianie gospodarczej

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że niebawem wymiana gospodarcza między Polską a Turcją osiągnie poziom 10 miliardów dolarów rocznie. Ocenił, że rosnąca współpraca gospodarcza daje w tej kwestii nadzieję.

- Tureckie firmy z powodzeniem od wielu lat działają na rynku polskim, w Polsce realizowanych jest wiele projektów inwestycyjnych, chociażby w ramach Inicjatywy Trójmorza. Inwestycje drogowe – Via Carpatia, Via Baltica, inwestycje kolejowe, planowana budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i związana z tym rozbudowa sieci kolejowej i drogowej (...) - to jest duże pole do popisu dla firm tureckich, ich udziału w przetargach, które będą prowadziły do realizacji tych inwestycji – powiedział polski prezydent.

Podkreślił, że chciałby również, aby "też polskie firmy mogły zająć poważne miejsce na rynku tureckim".

Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Andrzeja Dudy w AnkarzeTVN24

Duda: rozmawialiśmy na temat rozwiązania ułatwiającego turystom przemieszczanie się

Prezydent Duda mówił również o umowie o współpracy w dziedzinie turystyki. - Zbliża się sezon turystyczny, sezon wakacyjny. Pewnie wielu ludzi w Polsce marzy o tym, żeby pojechać na wakacje zagraniczne, bardzo często odkładane w 2020 roku właśnie przez to, że była pandemia koronawirusa. Mam nadzieję, że w tym roku będzie to możliwe. Mam nadzieję, że zawarte porozumienie również się do tego przyczyni – powiedział.

Poinformował, że rozmawiał z prezydentem Turcji "na temat wypracowania jakiegoś rozwiązania ułatwiającego turystom przemieszczanie się wobec kończącej się pandemii, tak aby było łatwiejsze testowanie, czy też możliwość zwolnienia z testów związanych z koronawirusem". - To jest kwestia do uzgodnienia pomiędzy ministerstwami zdrowia, pomiędzy także resortami zajmującymi się turystyką – dodał.

- Sądzę, że tutaj dojdziemy do porozumienia. Te kwestię wstępnie z panem prezydentem omówiliśmy – powiedział.

Duda: rozmawialiśmy na temat rozwiązania ułatwiającego turystom przemieszczanie się TVN24

Erdogan: Polska jest dla Turcji strategicznym współpracownikiem

Erdogan zapewnił na konferencji prasowej, że Polska jest dla Turcji "współpracownikiem strategicznym". Podkreślił, że wizyta Dudy umacnia "wielowiekowe kontakty" pomiędzy państwami.

Prezydent Turcji powiedział, że współpraca obu krajów będzie rozwijana, a podczas spotkania z prezydentem Dudą ustalili jej "ważne elementy". Wśród nich wymienił wymianę handlową, która powinna - według niego - osiągnąć wartość 10 miliardów dolarów. - W tej chwili jest to 6,5 miliarda dolarów – podał Erdogan. Wyraził przekonanie, że "uda się osiągnąć tę kwotę 10 miliardów dolarów".

Erdogan mówił o rozwoju przemysłu obronnego. Wspomniał o udziale polskich specjalistów w pracach tureckiej fabryki samolotów oraz politechniki stambulskiej. - Niestety nie mogliśmy po tamtym wspólnym początku tego kontynuować, ale w tej chwili staramy się nadrobić te zaniedbania – powiedział prezydent Turcji.

"Po raz pierwszy kraj, który należy do NATO, kupił od nas bezzałogowe środki powietrzne"

Dodał, że jego kraj jest w czołówce dziesięciu na świecie zdolnych do projektowania i produkcji własnych statków powietrznych i morskich. Mówiąc o dronach bojowych, które Polska kupi od Turcji, Erdogan ocenił, że są one "najlepsze wśród trzech krajów" NATO. - Będziemy się z Polską dzielić tą technologią. (...) Po raz pierwszy kraj, który należy do NATO, kupił od nas bezzałogowe środki powietrzne. Ta współpraca w tym zakresie będzie coraz bardziej stała – zapewnił Erdogan.

Powiedział, że cieszy go, iż Turcja jest dla Polaków popularnym kierunkiem wyjazdowym. Ocenił, że porozumienia pomiędzy oboma krajami zapewniają możliwość wymiany turystycznej. - Polacy będą mogli przyjeżdżać tu na wakacje, będą mogli spokojnie i bez żadnych trosk, i obaw spędzać tutaj czas – zapewnił prezydent Turcji.

Erdogan mówił też o wspieraniu przez Polskę starań Turcji w sprawie akcesji do Unii Europejskiej. - Turcja swoją postawą i polityką prezentuje właściwy kierunek, a Polska nigdy nas nie opuszczała i odczuwaliśmy jej wsparcie – to, że kroczy obok nas – podkreślił.

Mówiąc o NATO, ocenił, że Polska i Turcja są "wzorcowymi partnerami". - Pracujemy nad architekturą bezpieczeństwa w tym regionie, w którym wojska NATO się znajdują. Obydwa kraje mają w to wkład – powiedział Erdogan. Wyraził też wdzięczność za udział Polaków w misji NATO w Turcji. Poinformował, że Turcja wyśle do Polski samoloty w ramach misji Air Policing.

Memorandum o Porozumieniu i Współpracy w obszarze sportu

W poniedziałek zostało podpisane również przez wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego oraz ministra młodzieży i sportu Turcji Mehmeta Kasapoglu Memorandum o Porozumieniu i Współpracy w obszarze sportu.

Porozumienie zakłada rozwój współpracy w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących organizacji i finansowania zawodów sportowych, zarządzania infrastrukturą sportową i jej finansowania, walki z dopingiem, a także wspieranie udziału sportowców, trenerów i personelu technicznego w obozach treningowych i międzynarodowych zawodach organizowanych w obu krajach.

Według MKDNiS, dzięki bliższej współpracy możliwy będzie efektywny transfer wiedzy i doświadczeń pomiędzy trenerami, ekspertami i naukowcami pracującymi w obszarze sportów olimpijskich, sportu powszechnego, nauki o sporcie, medycyny sportowej i prawa sportowego.

Dokument przewiduje także wymianę informacji na temat m.in. najlepszych praktyk w zakresie zachęcania osób z niepełnosprawnościami do uprawiania sportu i wspierania programów dla osób z niepełnosprawnościami, współpracę w ramach walki z dopingiem w sporcie, nawiązanie kontaktów pomiędzy narodowymi federacjami i klubami sportowymi oraz ośrodkami szkolenia olimpijskiego, upowszechnianie wspólnych projektów dotyczących wolontariatu sportowego.

Przedstawiciele obu stron zadeklarowali też wzajemną promocję i pomoc w rozwoju tradycyjnych sportów i gier, a także zachęcanie do wymiany informacji i wzajemnego udziału w seminariach i konferencjach naukowych.

Autor:js//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24