Polska para prezydencka na lunchu u króla i królowej Belgów

TVN24

Prezydent i pierwsza dama złożyli także wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w BrukseliJacek Strzegocki, Kancelaria Prezydenta RP
wideo 2/4

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w poniedziałek z królem i królową Belgów. Monarchowie wydali dla polskiej pary prezydenckiej uroczysty lunch w rezydencji w Laeken. Wcześniej polski prezydent i pierwsza dama złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Brukseli.

Polski prezydent z małżonką przebywają w Belgii od soboty.

W poniedziałek, w ostatnim dniu wizyty, belgijska para królewska Filip I Koburg i Matylda wydali na cześć Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy uroczysty lunch w królewskiej rezydencji w Laeken.

Wcześniej prezydent i pierwsza dama złożyli wieniec i zapalili znicz przy Grobie Nieznanego Żołnierza w belgijskiej stolicy.

Przed południem Andrzej Duda spotkał się z ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej akredytowanymi w Brukseli.

Podczas trzydniowej wizyty polski przywódca odbył także spotkanie z premierem Charles'em Michelem, z którym – według relacji szefa prezydenckiego gabinetu Krzysztofa Szczerskiego – rozmawiał m.in. o potrzebie prowadzenia w Europie polityki nieantagonistycznej.

Upamiętnienie wyzwolenia Flandrii

W niedzielę para prezydencka wzięła udział w obchodach 75-lecia wyzwolenia Flandrii przez 1. Polską Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka.

- Ufam, że wypełnimy testament wolności i pokoju dany nam przez uczestników walk o wolną Belgię, Polskę i Europę – mówił Duda podczas uroczystości.

Prezydent i pierwsza dama spotkali się z weteranami, którzy walczyli u boku generała Maczka. Na spotkaniu obecny był również syn oraz wnuczka generała.

Spotkanie z Polonią

Andrzej Duda wraz z małżonką spotkali się też z belgijską Polonią.

- Dziękuję, że w tych czasach państwo tutaj o Polsce pamiętacie. Dziękuję za wszystkie przejawy utrzymywania tutaj polskości i za wszystkie przejawy umacniania tutaj także i Polski - oświadczył prezydent.

Duda podziękował Polonii za "niezwykle godne" reprezentowanie Polski w Belgii. - Właśnie dzięki temu, co państwo pokazujecie swoim życiem, swoim zachowaniem, swoim postępowaniem, tym jacy jesteście, Polacy są w Belgii szanowani jako solidni pracownicy, jako solidni ludzie - podkreślił prezydent. Życzył Polonii powrotu do ojczyzny.

Duda wręczył także odznaczenia zasłużonym działaczom polonijnym.

Autor: momo//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl