Pomimo reform nieletni wciąż są zabijani w majestacie prawa

Iranian Students News AgencyEgzekucje w Iranie są niemal codziennością

W latach 2005-2015 w Iranie dokonano egzekucji co najmniej 73 nieletnich przestępców, a kolejnych 160 prawdopodobnie czeka na wykonanie kary śmierci - donosi broniąca praw człowieka Amnesty International w opublikowanym we wtorek raporcie.

Większość z 73 zabitych nieletnich przestępców skazano za morderstwo. Pozostałych stracono za inne czyny, jak np. gwałt, przestępstwa narkotykowe czy czyny przeciw bezpieczeństwu narodowemu jak "wrogość wobec Boga" - wynika z danych AI. - Iran to jeden z niewielu krajów, w którym wciąż dokonuje się egzekucji nieletnich, co rażąco narusza prawo zakazujące stosowania kary śmierci na osobach, które w momencie popełnienia przestępstwa miały mniej niż 18 lat - ocenił dyrektor AI ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej Said Boumedouha.

Bez zmian mimo reform

Organizacja podkreśliła, że "pomimo reform wymiaru sprawiedliwości w kwestiach nieletnich Iran wciąż jest w tyle za resztą świata". Podano przykład przepisów, które zezwalają na wydanie wyroku kary śmierci dla 9-letnich dziewczynek i 15-letnich chłopców. Associated Press zauważa, że raport opublikowano w momencie, gdy Teheran "pracuje nad odbudowaniem relacji z Zachodem" po zawarciu porozumienia o ograniczeniu programu nuklearnego. W poniedziałek prezydent Iranu Hasan Rowhani przylotem do Rzymu rozpoczął swoją pierwszą od zawarcia umowy oficjalną podróż do Europy. Iran był w 2014 roku drugim po Chinach państwem najczęściej stosującym karę śmierci. Egzekucji najczęściej dokonuje się na skazanych za przemyt narkotyków - pisze Associated Press, powołując się na najnowsze dane AI.

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Iranian Students News Agency

Pozostałe wiadomości