Amerykańskie drony zabijają rzadziej

Amerykanie nie mają zamiaru rezygnować z ataków dronówUSAF

Nie więcej niż cztery osoby cywilne zginęły w Pakistanie w 2013 r. w atakach samolotów bezzałogowych przeprowadzanych na zlecenie służb wywiadowczych USA - informuje Biuro Dziennikarstwa Śledczego (BiJ), organizacja non profit z siedzibą w Londynie.

To najniższa liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej w tym kraju od rozpoczęcia programu dronów w 2004 roku - zauważa agencja Reutera, która we wtorek poinformowała o corocznym, opublikowanym w styczniu raporcie.

USA nie informują o poszczególnych atakach, a dane publikowane przez władze pakistańskie są fragmentaryczne, dlatego BiJ opiera się na analizie doniesień prasowych, dochodzeń w terenie i badań organizacji praw człowieka Amnesty International. W 2013 roku Biuro doliczyło się 27 operacji z użyciem dronów, w których zginęło łącznie od 112 do 193 osób (różnice wynikają z rozbieżnych danych podawanych przez różne źródła). Liczba ofiar cywilnych waha się od zera do czterech; zginęło maksymalnie jedno dziecko. Od 41 do 81 osób odniosło obrażenia. Ataki przeprowadzono przede wszystkim na północnym zachodzie Pakistanu.

Triumf zwolenników dronów?

Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez BiJ mogą posłużyć zwolennikom dronów jako argument w debacie o zasadności użycia tych bezzałogowych jednostek. Krytycy tej metody walki z terroryzmem przekonują m.in., że pociągają one za sobą zbyt wiele ofiar po stronie ludności cywilnej.

- Brak przejrzystości w sprawie programu wykorzystania dronów sprawia, że bardzo trudno jest (dokładnie) określić, co spowodowało spadek liczby ofiar cywilnych - przyznaje Alice Ross z BiJ. Jednak jej zdaniem jest to skutek politycznej presji, ogólnej mniejszej liczby tego typu operacji i coraz większej uwagi, jaką opinia publiczna poświęca takim atakom. W 2012 roku według BiJ drony wykonały 47 ataków, w których zginęło od 13 do 63 cywilów.

Podzielony Pakistan

Opinie na temat dronów wśród samych Pakistańczyków są podzielone. Część społeczeństwa popiera je, twierdząc, że są o wiele bardziej precyzyjne i skuteczne niż tradycyjne operacje wojskowe przeciw talibom. Inni wskazują jednak, że ataki dronów powodują ofiary wśród cywilów, wywołują strach u mieszkańców i są dokonywane z naruszeniem suwerenności terytorialnej Pakistanu - przypomina Reuters. Bilans ofiar wykorzystywania dronów w Pakistanie jest znacznie niższy niż w Jemenie w ubiegłym roku. Według BiJ w 16 potwierdzonych atakach zginęło tam od 61 do 99 osób, z czego 11-29 to najprawdopodobniej cywile. Kolejnych 16 ataków nie udało się potwierdzić.

Robot przyszłości na pokładzie lotniskowca
Robot przyszłości na pokładzie lotniskowcaUS Navy

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USAF