Amerykańska brygada ruszyła do Polski. Załadowują dwa tysiące wagonów

Amerykańska brygada pakuje się w drogę do Europy
Amerykańska brygada pakuje się w drogę do Europy
US Army
US ArmyAmerykańska brygada ruszyła do Polski

Żołnierze amerykańskiej brygady pancernej, której część ma stacjonować w Polsce, zaczęli przerzucać swój sprzęt do Europy - informuje US Army. To duże przedsięwzięcie logistyczne. - Coś takiego nie miało miejsca od dekad - powiedział jeden z oficerów zaangażowanych w operację.

Żołnierze z 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (ABCT - amerykańskie określenie na brygadę pancerną) należącego do 4. Dywizji Piechoty, na razie głównie pakują się i przygotowują do transportu w swojej bazie Fort Carson. Jest ona położona w pobliżu Denver w stanie Colorado, ponad tysiąc kilometrów od najbliższego portu.

Wielka operacja

Duże dystansy do pokonania i masa sprzętu sprawiają, że dla amerykańskich żołnierzy to wyjątkowe wydarzenie. Przez ostatnie dekady wojsko USA przerzucało do Europy za jednym razem raczej bataliony, czyli oddziały liczące kilkuset ludzi, a nie brygady, mające w składzie kilka tysięcy żołnierzy. Skala przedsięwzięcia jest więc znacząco większa. - Taki przerzut sprzętu całej ABCT z USA do Europy nie zdarzył się od dekad - stwierdził kapitan Kenneth Kloeppel, szef załadunku w Fort Carson. Łącznie 3. ABCT ma na wyposażeniu niemal tysiąc pojazdów, od czołgów M1 Abrams po lekkie ciężarówki. Dodatkowo setki kontenerów lżejszego sprzętu i wyposażenia. Łącznie w Fort Carson żołnierze planują załadować około dwa tysiące wagonów, które pojadą do niesprecyzowanego portu. Sama operacja załadunku sprzętu ma trwać do grudnia. Statek lub statki ze sprzętem brygady mają dotrzeć do niemieckiego portu Bremerhaven w styczniu. Tam zostanie on ponownie załadowany na wagony i rozesłany do łącznie sześciu państw, na których terytorium będzie stacjonować 3. ABCT. Największa część brygady ma przebywać w Polsce w Giżycku i przy pobliskim poligonie Orzysz. - Podczas naszej dziewięciomiesięcznej tury w Europie będziemy rutynowo ćwiczyć, grupować się i przemieszczać przez Europę, żeby doskonalić nasze umiejętności manewrowania jednostką pancerną na terytorium członków NATO - powiedział podporucznik Abraham Rosales, "oficer mobilności" 3. ABCT.

Autor: mk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Pozostałe wiadomości