Amerykańska brygada pancerna w drodze do Polski

[object Object]
Amerykańska brygada pancerna w drodze do Polski1st Cavalery Division/Twitter
wideo 2/32

Trwa przerzut amerykańskiej 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii do Polski. Odbywa się w ramach operacji Atlantic Resolve, która stanowi wsparcie dla sojuszników na wschodniej flance NATO. Ponadto amerykańscy żołnierze przygotowują się do czerwcowych ćwiczeń Saber Strike'18.

W mediach społecznościowych dowództwo amerykańskiej armii w Europie opublikowało zdjęcia czołgów Abrams oraz wozów bojowych Bradley gotowych do przerzutu. Z kolei 1. Dywizja Kawalerii pokazała transport ciężkiego sprzętu koleją.

Tysiące żołnierzy

Wcześniej amerykańska armia podawała, że 1. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 1. Dywizji Kawalerii stacjonująca w Fort Hood w Teksasie zostanie przemieszczona do Europy latem tego roku, aby zastąpić w Polsce 2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 1. Dywizji Piechoty.

Elementy 1. Brygady służyły w Polsce już cztery lata temu. Żołnierze będą pełnić rotacyjną służbę bojową.

Jak podaje na Twitterze 1. Brygada Pancerna 1. Dywizji Kawalerii, do Europy zostało przetransportowanych 3,3 tys. żołnierzy i ponad 975 różnego rodzaju pojazdów. Wśród nich 15 haubic Paladins, 85 czołgów i 130 wozów bojowych Bradley.

Jak pisze portal Defence24, duża część działań brygady będzie prowadzona w Polsce. Wcześniej, w drugiej połowie 2014 roku, jednostki brygady brały udział w ćwiczeniach rotacyjnych zorganizowanych po aneksji Krymu przez Rosję.

Amerykańscy żołnierze wezmą w Europie udział w rozpoczynających się 3 czerwca dwutygodniowych manewrach Saber Strike'18. Łącznie uczestniczyć w nich będzie ponad 10 tys. żołnierzy z 22 państw. Znaczącą rolę podczas manewrów odegrają także wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, które w ramach wzmocnionej obecności NATO stacjonują na wschodniej flance Sojuszu.

Sojusznicy będą współdziałali w Polsce i Estonii, na Łotwie i Litwie. To ostatnie państwo będzie głównym rejonem ćwiczeń. Tam odbędzie się także uroczyste ich otwarcie i zakończenie.

Autor: ptd/adso / Źródło: PAP, US Army

Źródło zdjęcia głównego: US Army Europe/Twitter

Raporty:
Pozostałe wiadomości