Świat

Amerykanie rozbudowują tarczę antyrakietową Izraela

Świat

Archiwum TVNPodobny radar stanie na izraelskiej pustyni

Amerykanie dostarczyli izraelskiej armii nowoczesny radar zdolny wykryć bez przeszkód irańskie rakiety. Instalacja zwiększy możliwości izraelskiej tarczy antyrakietowej.

O przekazanie takiego radaru już w lipcu zabiegał w Waszyngtonie izraelski minister obrony Ehud Barak. Jak twierdzą jego konstruktorzy, radar typu X-band jest w stanie wyśledzić obiekt wielkości piłki baseballowej z odległości prawie 5 tys. km.

W związku z tym może też wyśledzić irańskie rakiety typu Szahab-3, których najbardziej obawia się Tel Awiw. To do ochrony przed atakiem z Iranu ma słuzyć rozbudowa jego systemu antyrakietowego Arrow II.

Irańskie pociski będą mogły być wyśledzone i przede wszystkim zestrzelone już w połowie drogi do Izraela. Cała droga rakiety trwa najwyżej 11 minut.

Mimo że o instalacji poinformowała izraelskie radio, powołując się na wysoko postawionych oficerów bezpieczeństwa, władze Izraela odmówiły oficjalnego potwierdzenia informacji. Instalację radarową w Izraelu ma obsługiwać 120 amerykańskich żołnierzy.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O STOSUNKACH IZRAEL-IRAN

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN