Amerykanie i Brytyjczycy ewakuują ambasadę w Jemenie. Zagrożenie "ekstremalnie wysokie"


Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zleciły ewakuację swoich ambasad w Jemenie w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym ze strony Al-Kaidy. USA zarekomendowały także swoim obywatelom natychmiastowe opuszczenie tego kraju.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Departamentu Stanu zalecono, by z kraju wyjechali wszyscy pracownicy rządu USA, których obecność nie jest w Jemenie niezbędna. W ostrzeżeniu poziom zagrożenia w Jemenie określono jako "ekstremalnie wysoki". - Personel opuścił kraj na pokładzie samolotu Sił Powietrznych - poinformował rzecznik Pentagonu George Little.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również zdecydowało o ewakuacji całego personelu swojej ambasady w Jemenie. Brytyjska placówka była zamknięta od niedzieli.

Al-Kaida miała zaatakować w niedzielę

"New York Times" i telewizja NBC podały w poniedziałek, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przechwyciła niedawno tajne komunikaty wymieniane przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego oraz Nasira al-Wahajsziego, szefa Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie, z których wynikało, że Al-Kaida planowała duży zamach na amerykański cel. "Rozkaz brzmiał: przeprowadzić akcję w niedzielę" - cytują fragment przechwyconej wiadomości amerykańskie media.

Stany Zjednoczone postanowiły zamknąć ponad 20 swoich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie i w Afryce. 19 z nich nie będzie działać do 10 sierpnia.

Niemcy przedłużają decyzję

Z kolei Niemcy i Francja czasowo zamknęły ambasady w Sanie. Norwegia zamknęła swoje placówki konsularne w Arabii Saudyjskiej i Jordanii, a w innych norweskich placówkach dyplomatycznych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Z powodu utrzymującego się zagrożenia terrorystycznego ambasada Niemiec w stolicy Jemenu, Sanie, dalej pozostanie tymczasowo zamknięta - poinformował niemiecki MSZ.

Jeszcze dzień wcześniej zapowiadano, że otwarcie placówki nastąpi właśnie we wtorek.

Autor: rf//kdj / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP